TV, Yeme Bozukluklarını Tetikliyor


ABD’li bilim adamları, televizyonun genç kızların kültürel ve düşünsel yapısını etkileyerek yeme bozukluklarına yol açabileceğini ortaya çıkardı. Harvard Üniversitesi’nden uzmanlar tarafından gerçekleştirilen araştırma, televizyonun gündelik hayata girmesiyle vücut yapısından duyulan memnuniyeti azaltan ve genç kızlar arasında yeme bozukluğuna yol açan bir ilişki olduğunu ortaya çıkardı. Genç kızların, televizyon karakterlerini kendilerine örnek aldığını, onlara benzemeye çalıştıklarını belirten Harvard’lı uzmanlara göre, genç kızlar kızlar kendi ırksal ve etnik vücut yapılarıyla, medyanın sunduğu imaj arasındaki farklılık nedeniyle yeme bozukluklarına yakalanabiliyor.

Uzmanlar, televizyondaki standart insan yapısından daha ince insanların, pahalı elbiseler ya da kariyer gibi diğer statü sembolleriyle bağlantılı olarak algılandığını düşünüyor. TV’de gördüğü iyi giyimli ve güzel görünümlü karakterlerin ideal olduğuna bir süre sonra inanan genç kızların, bu etkilenmenin sonucunu çok ağır bedellerle ödediğine dikkat çeken Harvard Üniversitesi araştırmacıları, bu kişilerin ciddi sağlık problemlerine yol açabilen beslenme bozukluklarına yakalandıklarını belirtiyor.

Genç kızların pençesine düştükleri bu iki beslenme bozukluğunun birincisinin, normalden fazla miktarlarda yemek yeme ve bu yediklerini kusma yoluyla çıkartma hastalığı olan “blumia nevrosa” olduğunu söylerken, ikinci beslenme bozukluğu hastalığının ise yemek yemeyi reddetme ve neredeyse aç kalarak yaşamaya çalışma hastalığı olan “anoreksia nevrosa ” olduğunu söylüyor. Uzmanlar, genç kızları TV’de gördükleri zayıf yapılı karakterlerden etkilenmeme yolunda uyarıcı ve yol gösterici kişilerin desteklemesi gerektiğine inanıyor ve bu yönde ailelere büyük rol düştüğünü hatırlatıyor.

OKU:   Blumia Nervosa Nedir?
Önceki Kinoa Nedir, Nasıl Tüketilir?
Sonraki Boston Üniversitesi Kalp Diyeti