Blumia Ölümlerinde Basın Suçlanıyor


Bulimia’dan kaynaklanan kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Melissa Booth adlı genç kız, tartışmaları gündeme getirdi. Melissa henüz 17 yaşında zayıflık hayallerinin kurbanı oldu.

Uzmanlar, gençlerin hayata bakışını ve değer yargılarını derinden etkileyen medyayı sorumsuz davranmakla suçluyor. Başında yer alan görüntüler zayıflığı bir erdem olarak sunarken, beslenme bozukluklarının hem tetikleyicisi, hem de nedeni olarak gösteriliyor.

ingiltere’nin Liverpool kentinde kısa bir süre önce bulımıa yüzünden ölen 17 yaşındaki Melissa Booth, basının suçlanmasına neden oldu. Genç kızın ölümünü araştıran otopsi uzmanı, Booth’un blumia’dan kaynaklanan bir kalp krizi nedeniyle hayatını kaybettiðini belirledi.

Özellikle dergilerin genç kızı ölüme sürüklediğini söyleyen uzman Andre Rebello, laksatif ilaçların kolaylıkla satın alınabilmesini de eleştirdi. Rebello, diüretik ve laksatif tabletler ile gençlere yönelik dergilerin beslenme bozukluklarını teşvik ettiğini, hatta sebep olduðunu ileri sürüyor.

Kızının bu tip dergileri çok okuduğunu doğrulayan Gary Booth da Rebello’yu destekleyerek, aşırı su kaybına yol açan diüretik ve laksatif ilaçların satışına denetim getirilmesini istiyor.

Uykusunda oldu

Geçtiğimiz Ocak ayının 14’unde uykusunda ölen Melissa’nın birkaç aydan beri blumianın pençesinde olduğu sanılıyor. Aralık ayında tedaviye alınan genç kız, ailesine ilaç almayı bırakacağına dair söz vermiş olduğu halde, yapılan otopsi incelemeleri sonucunda vücudundaki potasyum seviyesinin düşüklüğü, ilaçları kullanmaya devam ettiðini gösteriyor. Gerçekten de ölümünün ardından Melissa’nın odasında, küstüktan sonra vücudundaki sıvıları atmak için aldığı diüretik ilaç tabletleri bulundu.

Medyanın suçu

Beslenme Bozuklukları Derneği sözcüsü Steve Bloomfield, medyanın gençlerin dünyaya bakışını etkilediğini hatırlatarak, onları sorumsuz davranmakla suçluyor. Genç insanları cazip yaþam tarzları ve zayıflıðın erdemlerini sergileyen görüntülerle yanlış yönlendirmekle itham edilen medya, beslenme bozukluklarının en büyük suçlusu olarak gösteriliyor.

OKU:   Anoreksiya Hastasıydı: Ölüme Yaklaştığını Görünce Tedaviyi Kabul Etti
Başka yazı yok.
Sonraki Düşes Kate Middleton'un Çiğ Diyeti