Blumia Nervosa Nedir?


Blumikler, kusma hastalığına yakalanmışlardır. Abur cubur seansları bin kaloriden ön bin kaloriye kadar çıkabilir. Bu kalorilerden kurtulmak için hasta ya kusar ya da laksatif (ishal yapan ilaçlar) kullanır. Bir de zayıflama hapları alma aşırı egzersiz yapma ve bu yüzden aşırı yorgun düşme gibi yolları seçenler de vardır. Bulumikler de anöreksikler gibi kendilerinin güvenli bir ortamda yaşamadıklarını düşünürler. Duygularını saklarlar yaptıkları herşeyi başkaları için yaparlar. Yemek, bu kişilerin güven kaynağıdır. Kusma burada ağlama, bağırma, öfke gibi tepkidir. Bu bazen rejimle başlar hasta kendini tutamaz yer ve sonrada pişman olup kusar. İçine kapanır ve bu durumu saklar. Zayıflama pek görülmez. Kilosunu muhafaza eder.

Tedavi

Blumia nervöza yeme bozukluklarındandır. Genel olarak aşırı yemek yeme atakları ve kusma ile karakterizedir. Tedavisi uzun sürelidir ve sabırlı olmak gerekir. İlaç tedavisinin yanında bilişsel davranıþci tedavinin sürdürülmesi ile başarı şansının yüksek olduğu son yıllarda yazılmaktadır. Doğal olarak, bu kadar uzun süreli rahatsızlıkta depresyon semptomlarının da bir arada bulunması kaçınılmazdır. Daha önce yaşamış olduğunuz kötü deneyimlerin mücadele gücünüzü yitirmenize yol açması doğaldır. Ancak tıpta sürekli gelişmelerin olduğunu bundan kısa süre önce tedavi edilemeyen bir çok hastalığın gelişen yeni tedavi yöntemleri ile tedavi edilebildiğini unutmamak gerekir. Ne yazık ki yurdumuzda henüz yeme bozuklukları ile ilgilenen bir merkez yoktur. Bulunduğunuz şehirde çalışmakta olan psikiyatri uzmanları konularında iyi yetişmiş kişilerdir. Yurt dışında yaygın olarak kullanılan yöntemlerden birisi de hastaların oluşturdukları dayanışma gruplarıdır. Özellikle anöreksiklerde yaşamsal organlar Kalp ve Beyin hasar görür. Hastalısın temelinde olması muhtemel hormon bozuklukları henüz rutin tedavi yöntemi değildir. Vücut kendisini koruyabilmek için metabolizma hızını düşürür. Bu bir nevi vites küçültmedir. Adet sıklusları durur. Nefes ritmi ve kalp atımı yavaşlar.Tüm hormonal organlarda yavaşlama izlenir. Saç, tırnaklar, deri kurur. Vücut soğuğa dayanksızlaşır. Kansızlık görülür. Bu hastalar depresyon ve diğer psikolojik sorunlarla karşı karşıyadırlar. Erken tanı tedaviyi kolaylaştırır. Hasta beslenme uzmanı, dahiliyeci, psikoterapist eşliğinde izlenmelidir. Hekimlerin yanısıra ailesel destek de tedavi sağlanabilir.

Blumia tanınmıyor

Yeme bozukluklarından blumianın genellikle doktorlar ve bu hastalıktan muştarıp kadınlar tarafından tanınmadığı, Ohio Üniversitesi araştırmacıları tarafından ortaya çıkarıldı. Kadınların yüzde bebi hayatlarında en az bir kere bulumia ile karşı karşıya kalıyor. Özellikle şişmanlamaktan korkan insanları yakalayan bulımıanın tedavisinde psikiyatrik yöntemlerden yararlanılıyor.

OKU:   Anoreksiya Hastasıydı: Ölüme Yaklaştığını Görünce Tedaviyi Kabul Etti
Önceki 1 Haftalık Kolay Diyet Menü
Sonraki Sunucu Seda Akgül Verdiği Kilolarla Şaşırtıyor...