Boston Üniversitesi Kalp Diyeti


Deniz Taşkın
Deniz Taşkın
Diğer Yazıları

“Üç kilo hemen verilir, beş kilo fazladan bir zarar gelmez” diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! Nedeni oldukça basit. Beslenme ve diyet uzmanları, her bir tek fazla kilonun bile vücudumuz için büyük tehdit oluşturduğunu görüşünde birleşiyor. Tıp çevrelerince yakından takip edilen sağlık dergisi New England Journal of Medicine’ın geçtiğimiz perşembe günü yayınlanan sayısında birkaç kiloluk fazlalığın vücudumuza verdiği zararlar konusunda Boston University School of Medicine tarafından gerçekleştirilmiş olan geniş kapsamlı bir araştırmanın ürkütücü sonuçlarına yer verilmişti. 5881 kadın ve erkek üzerinde yapılan bu araştırma, vücutta normalde olması gerekenden fazla yağ miktarının kalp hastalığına yakalanma riskini büyük oranda artırdığını kanıtlıyor. Aynı araştırmanın sonuçları gösteriyor ki, obezite hastalarında ise durum daha da büyük boyutlara ulaşıyor.

Bu kişilerin kalp hastalığına yakalanma olasılığı, normal kilolu insanlara oranla % 34 daha fazla olarak ortaya çıkıyor. New England Journal of Medicine’ın Sağlık Editörleri, araştırmayı gerçekleştiren Boston University School of Medicine uzmanlarından Dr. Ramachandran Vasan’a, insanlara hangi aşamada kilo vermelerini salık verdiklerini soruyor. Dr. Vasan, kilo vermek için kalp hastalığının pençesine düşmeyi beklememek gerektiğini belirtiyor. ABD’de resmi kayıtlara göre şu anda 2 ila 3 milyon kalp hastası bulunduğunu belirten uzmanlar, fazla kilosu olan kişilerde sık sık nefes kesilmesi, yorgunluk, şişkin ayaklar ve ayak bileklerinin kalp hastalığının en temel belirtileri olarak gösteriyor. Kalp rahatsızlığının risk faktörleri arasında diabet ve yüksek kan basıncını da saymak gerekiyor.

Amerikan hükümeti tarafından desteklenen araştırmalardan biri olan Framingham Heart Study, kişilerdeki kilo ve kalp hastalığı arasındaki direkt bağlantıyı ortaya çıkartan bir araştırma olarak bilinmektedir. Bu araştırmada 14 yıl süresince gözlemlenen 469 kişinin, kilolarında artış saptandıkça, bununla doğru orantılı olarak kalp rahatsızlıklarında da gözle görülür artış meydana geldiği belirlenmiştir. Araştırmacıların yaptıkları ölçümlere göre, vücut kütle indeksindeki her bir tek artış, kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini erkeklerde % 5, kadınlarda ise % 7 oranında artırmaya yetmektedir.

OKU:   Üzüm Suyu Diyeti

Boston Üniversitesi uzmanlarından Dr. Vasan, kalp hastalıklarına yakalanma riskini büyük oranda fazla kiloya bağlamak gerektiğini savunuyor. Obezite hastası olan erkeklerin kalp hastalığı risinin % 11, obezite hastası olan kadınların kalp hastası olma riskinin ise % 14 olduğunu belirtiyor. Bu oranlara sigara kullanımı, hareketsiz bir yaşam ve genetik etkenler eklendiğinde ise ortaya düşündürücü rakamlar çıkıyor. San Francisco’da bulunan University of California uzmanlarından Dr. Barry M. Massie, kalp yetmezliği hastalığının en büyük risk faktörünün fazla kilolar olduğunun altını çiziyor ve ekliyor, “Diabet ve yüksek tansiyon hastalığı, kalp yetmezliğini ilerleten etkenlerin başında. Ancak şu gerçek göz ardı edilmemeli ki, vücutta tutulan her bir tek fazla kilo, kalp yetmezliğine çıkartılmış her bir tek davetiyeyi temsil eder. Bunu sakın unutmayın!”

Boston Üniversitesi uzmanlarından kalbe özel diyet

New England Journal of Medicine’ın haberine göre, Boston Üniversitesi uzmanları, yaptıkları bu son araştırma süresince kadın ve erkek her yetişkin bireyin uygulayabileği bir de diyet geliştirdi. Diyet, kahvaltıda ince iki dilim kepek ekmek ve ince iki dilim peynirle hazırlanmış yağsız bir tost ve yanında iki bardak oda sıcaklığında su içiriyor. Öğlene doğru büyük bir bardak greyfurt suyu ve limon suyu karışımının içilmesi gerekiyor. Öğle yemeğinde ise yağsız olarak hazırlanmış bir porsiyon beyaz et, bir yağ içermeyen ancak limon suyu ve sirke içeren salata ve yine iki bardak oda sıcaklığında su veriliyor. Akşama doğru bir ince dilim elmalı pay yada kalori olarak ona denk düşecek bir tatlı çeşidi, yanında ise bir bardak light ya da normal süt tavsiye ediliyor. Şekersiz çay ya da kahve içmek serbest. Akşam yemeğinde yağsız bir şekilde hazırlanmış balık eti ve yanında bol maydanoz içeren salata öneriliyor. Akşam yemeği en geç saat 20.00’de yeniliyor ve bu saatten sonra sadece su içilmesine izin veriliyor.


Deniz Taşkın, Ankara Üniversitesi, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunudur. Kolej yıllarındayken Hürriyet grubuna bağlı BlueJean müzik dergisi ile gazetecilik mesleğine adım atmıştır. Daha sonra sırasıyla, Marie Claire Maison ve Gelin, Sabah grubuna bağlı Kadın Dergisi, FHM, ATV reklam, Vatan Gazetesi ve Hürriyet internette Dış Haberler Editörü olarak çalışmıştır.

OKU:   Amerikan Tıp Enstitüsü Diyeti

Tasarım üzerine bloglarıyla internet yayıncılığına devam etmiştir. 2001 yılından bu yana DiyetMerkezi.com’a yazılarıyla destek vermektedir.

Önceki TV, Yeme Bozukluklarını Tetikliyor
Sonraki Dr. Ender Saraç: Hamur Tatlı Bir Zehir...