Bilim, E Vitamini Diyetinin Arkasında


Deniz Taşkın
Deniz Taşkın
Diğer Yazıları

Gençleşmek ve form korumanın peşindeki günümüz insanları, E vitaminini şu an dünyadaki en populer vitamin durumuna getirdi. E vitamini tabletleri, daha önce hiçbir vitaminin tüketilmediği bir hızla tüketilir oldu. Vitamin ve multivitamin tabletleri kullanmak hiç kullanmamakla kıyas götürmese de, vitaminleri en doğal şekilleriyle tüketmeye benzemiyor. Bilimadamları, E vitamini tabletleri kullanan kişileri, “doğal E vitamini” alımına yönelmeye çağırıyor. Gün geçtikçe artan E vitaminine olan ilgi, çok sayıda insanı E vitamini diyetlerine yöneltiyor.

Doğal E vitamini, vücutta tahribat yaratan moleküller olan ve bağımsız radikaller olarak adlandırılan moleküler yapılara karşı koyan en etkili vitamin. Bağımsız radikaller, yaşlanmayı ve yaşlanmayla bağlantılı sorunları meydana getiren en büyük sebeplerden biri olarak biliniyor. Kirli hava, sigara ve alkol bağımlılığı, ultra viyole ışınlar ve çok sayıda insane yapımı kimyasal, vücuttaki bağımsız radikal patlamasını büyük oranda artıran etkenlerdir. Bilim, E vitamininin gücünü farkedene kadar, bağımsız radikallerle savaşabilen en etkili gücün “antioksidanlar” olduğuna inanıyordu ancak E vitamindeki gücün farkedilmesi, tüm bu inanışları altüst etti.

Doğal E vitaminin gücü

Vücuttaki zarar görmüş hücreleri onaran E vitamini, yaşlanmayı önleyici etkisinin yanında kolesterolü engelleyici ve yağ çözücü özellikleriyle de öne çıkıyor. Bilimsel araştırmalar, E vitamininin, vücut üzerinde olumlu en etkili vitamin olduğunu ortaya koydu. E vitaminin sağlık üzerindeki başlıca faydalarını sıralamak mümkün;

Kalp – Kalbin daha sağlıklı olmasına ve kan damarlarının daha iyi çalışmasına yardımcı oluyor.

Beyin – Beyin fonksiyonlarını hızlandıyor.

Akciğerler – Akciğerleri onarıcı özelliği barındırıyor.

Gözler – Daha iyi bir görme sağlıyor.

Bağışıklık sistemi – Bağışıklık sistemini koruyor, daha sağlıklı bir bağışıklık sistemi meydana getiriyor.

DNA – DNA’ları, bağımsız radikallere karşı koruyarak zarar görmelerini engelliyor.

Cilt –Daha sağlıklı bir cilt yapısı oluşturuyor.

OKU:   Boston Üniversitesi Kalp Diyeti

Hareket yapısı – Vücudun en hareketli olduğu anlarda, özellikle spor yaparken, vücuttan büyük oranda bağımsız radikali atarak daha sağlıklı bir beden sağlıyor.

Yağ kütleleri – Yağ çözücü özelliği ile vücudun daha düzgün bir şekle girmesine yardımcı oluyor.

Yaşlanma –Vücuttaki zarar görmüş hücreleri onararak yaşlanmayı yavaşlatıyor. Daha uzun süreli sağlıklı bir yaşam sunuyor.

Doğal E vitaminini alabileceğiniz gıdalar

Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi tarafından yapılan ve E vitaminin doğal yollarla alınmasının öneminin vurgulandığı resmi açıklamada, doğal E vitamini elde edebileceğimiz gıdalar şu şekilde sıralanıyor; Taze fasulye, bezelye, bakla, sebze yağı, ayçiçek yağı. Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi bilimadamları, kadın ya da erkek her bireyin E vitamini diyetini uygulamasının gerekliliğine değiniyor.

Sıradan diyetlerle büyük miktarlarda E vitamini almak mümkün değil, bu nedenle E vitamini ağırlıklı beslenme içeren bir diyet uygulamak gerekiyor. E vitamini diyeti, bir günde 400 mg E vitamini almayı gerektiriyor. Bu miktarı yakalamak için her gün en az bir porsiyon mutlaka ikişer yemek kaşığı sebze yağı, ayçiçek yağı ya da zeytinyağı ile hazırlanmış taze fasulye, bezelye ya da bakla yemek gerekiyor. E vitamini diyetini eksiksiz uygulamak isteyen kişilerin yine her gün 40 gr badem yemeleri zorunlu. Aldığınız E vitamininden büyük fayda sağlamak istiyorsanız her gün ortalama 30 dakika hafif egzersiz uygulamanız gerekiyor.


Deniz Taşkın, Ankara Üniversitesi, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunudur. Kolej yıllarındayken Hürriyet grubuna bağlı BlueJean müzik dergisi ile gazetecilik mesleğine adım atmıştır. Daha sonra sırasıyla, Marie Claire Maison ve Gelin, Sabah grubuna bağlı Kadın Dergisi, FHM, ATV reklam, Vatan Gazetesi ve Hürriyet internette Dış Haberler Editörü olarak çalışmıştır.

Tasarım üzerine bloglarıyla internet yayıncılığına devam etmiştir. 2001 yılından bu yana DiyetMerkezi.com’a yazılarıyla destek vermektedir.

Önceki Kadınlarda Kansızlık
Sonraki Şifa Dağıtan Sular Kaplıcalar