Amerikan Tıp Enstitüsü Diyeti


Deniz Taşkın
Deniz Taşkın
Diğer Yazıları

Merkezi Washington’da bulunan Amerikan Tıp Enstitüsü‘nde görevli bilim adamları, çok düşük kalorili diyetler uygulamanın sağlık için sakıncalı olduğunu söyledi ve yıllardan bu yana kilo problemleriyle savaşan ancak bir türlü kalıcı çözümler bulamayan amerikan halkına eski diyetlerle kıyaslandığında daha esnek bırakılmış olan en yeni diyet türlerini ve diyet yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktaları açıkladı. Amerikan Tıp Enstitüsü yetkililerinin düzenlediği basın toplantısında farklı diyet teknikleri uygulatılarak zayıflatılmış kişiler de hazır bulundu ve birer konuşma yaptı.

ABD’nin önde gelen beslenme ve diyet uzmanlarının görev yaptığı enstitüde sadece zayıflatmaya yönelik çalışmalar yapılmıyor. Kilo almak isteyip alamayan ya da sadece kilosunu korumak isteyen kişiler için de kişiye özel beslenme reçeteleri hazırlanıyor. Enstitüye başvuran kişiler ayrıca hedeflenilen kiloya ulaşmak için yapılması gerekenler, kilo vermek için izlenecek olan yol ve kilo verdikten sonra kilonun nasıl korunacağı konularında da bilgilendiriliyor.

Dr. David Satcher, % 61’inden fazlası ”aşırı kilolu” ya da ”obez” olarak adlandırılan Amerikan halkının, dengesiz ve düzensiz beslenme ve hareketsiz yaşamın bedelini sağlıklarını kaybederek ödediğini söylüyor. Amerikan Tıp Enstitüsü’ne başvuran fazla kilolu kişilere ilk olarak düzenli bir hareket programı tavsiye ediliyor. Bisiklet, jogging ve yüzme, en çok tercih edilen ilk üç sporu oluşturuyor. Uzmanlar, bu sporların tercih edilme nedeninin ”bir salona kapanıp kalmayı gerektirmeyen bedensel aktiviteler” olduğunu belirtiyor. Tavsiye edilen spor takvimine göre her gün 60 dakikayı spora ayırmak gerekiyor.

”İdeal bir diyetin % 45 ila % 65’ini karbonhidrattan alınan kaloriler, % 20 ila % 35’ini yağdan alınan kaloriler, % 10 ila % 35’ini ise proteinden alınan kaloriler oluşturmalıdır” diyen Texas A&M Üniversitesi, Beslenme bölümü Profesörü Joanne Lupton, kilo verirken vücudumuzun zayıf düşmemesi için yağ, karbonhidrat ve protein üçlüsünün, diyet süresince eksiksiz olarak alınması gerektiğini belirtiyor. Amerikan Tıp Enstitüsü uzmanlarının hazırladığı en yeni diyetin, yağ, karbonhidrat ve protein dengesini gözönünde bulundurduğuna dikkat çeken Profesör Joanne Lupton, hem kadın hem erkeklerin ortak olarak uygulamaları için planlanmış bu diyet sayesinde sağlıklı kilo kaybının sağlanacağını vurguluyor.

Amerikan Tıp Enstitüsü diyeti

Bu diyete göre haftada en az 3 akşam somon balığı yenmesi gerekiyor. Karbonhidrat ve yağ dengesine dikkat edilen diyet, 18 yaşından büyük yetişkinlere göre hazırlanmış. Uygulama süresinin önü açık bırakılmış olan diyet, istenildiği süre kadar uygulanabiliyor. Haftada 3 kilo verdiren Amerikan Tıp Enstitüsü diyeti, kahvaltıda 300 ml greyfurt ve portakal suyu karışımının yanında 1 dilim kepek ekmek ve 1 tatlı kaşığı fıstık ezmesiyle başlıyor. Öğleye doğru acıkıldığında ½ muz, 1 bardak light süt ve 4 adet bisküvi yeniliyor. Öğle yemeği listesini büyük bir kase tavuk salatası ve diyet soda oluşturuyor. Akşama doğru acıkıldığında 2 kaşık vanilyalı dondurma, akşam yemeğinde ise somon balığı, salata ve 1 dilim kepek ekmeği var. Uyumadan birkaç saat önce sadece 1 adet elmaya izin var.

OKU:   Keto / Ketojenik Diyet Nedir?

Deniz Taşkın, Ankara Üniversitesi, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunudur. Kolej yıllarındayken Hürriyet grubuna bağlı BlueJean müzik dergisi ile gazetecilik mesleğine adım atmıştır. Daha sonra sırasıyla, Marie Claire Maison ve Gelin, Sabah grubuna bağlı Kadın Dergisi, FHM, ATV reklam, Vatan Gazetesi ve Hürriyet internette Dış Haberler Editörü olarak çalışmıştır.

Tasarım üzerine bloglarıyla internet yayıncılığına devam etmiştir. 2001 yılından bu yana DiyetMerkezi.com’a yazılarıyla destek vermektedir.

Önceki Günde Kaç Öğün Yemeliyiz?
Sonraki Beyonce Diyeti