A.D.A. Diyeti


Deniz Taşkın
Deniz Taşkın
Diğer Yazıları

American Dietetic Association, sağlıklı beslenme ve zayıflama konusunda hiç kuşkusuz dünyanın sayılı merkezlerinden bir tanesi konumunda. Bu merkezde konusunun en iyisi olarak kabul edilen uzman doktorlar ve diyetisyenler görev yapmakta. Bu American Dietetic Association, bilinçli beslenme ve kilo kontrolü konusunda sadece Amerikan halkını değil tüm dünya insanlarını düşünerek hareket etmesiyle öne çıkıyor. Merkez, doğru beslenmenin ne demek olduğu, diyet yaparken nasıl bir yol izlenmesi gerektiği, diyet sonrası kilonun ne şekilde kontrol altında tutulacağı gibi geniş bir bilgilendirme kapasitesine sahip.

American Dietetic Association uzmanları, bireye özel diyetleri, sıradan diyetlere tercih etmek gerektiği konusunda birleşiyor. Bireylere özel olarak hazırlanan diyetler, o bireylerin diyetten maksimum oranda verim almasını sağlayacak şekilde hazırlanıyor. Bu sayede istenilen sonuca daha kısa yoldan ulaşmak mümkün oluyor. Bireyin, yaşı, cinsiyeti, ne tür gıdaları yemeyi tercih ettiği ve etmediği, alerjik reaksiyona neden olabilecek gıdalara olan hassasiyeti, geçmişte geçirdiği hastalıklar, bu tip diyetlerde göz önünde bulunduruluyor.

Kilo verdirmek için hazırlanan diyetlerin yanında, kilo aldırmak için diyetlerin de oluşturulduğu merkezde, yüksek kolesterol ya da yüksek trigliserid seviyelerine sahip olan kişiler, kalp ritm bozukluklarından şikayetçi olanlar ve yüksek kan basıncı problemi yaşayanlar, bir ön inceleme ve bir dizi testten geçiriliyor. Bunun amacı, uygulanacak olan diyetlerin bu bireylerde ne tür ek sağlık sorunu doğurabilirin bir ön araştırması. Testlere olumlu cevap verenler, en kısa sürede diyet programına alınarak fazla kilolardan kurtulma yolunda ilerlemeye başlıyor.

Bütünüyle bireye özel olarak hazırlanan düşük-karbonhidrat yüksek-protein dengesi üzerine kurulu diyet listesi sayesinde, ilk hafta günde ortalama 0.75 kilo vermeniz sağlanırken, bu rakam ikinci haftada günde 0.5 kiloya düşürülüyor. İlk aşamada, vücut için tehlike unsuru sayılan fazla yağların yok edilmesi hedefleniyor. Hızla kilo vermenin olası yan etkilerinden olan vücutta meydana gelebilecek sarkma ve gevşemeleri önlemek ve vücudu sıkılaştırmak amacıyla destekleyici aktiviteleri içeren farklı fitness programları da tavsiye ediliyor.

A.D.A. uzman kadrosunun hazırladığı tüm diyetler, hedeflenen kiloya ulaşmada en kestirme yol olarak kabul ediliyor. İşte geçtiğimiz günlerde Journal of the American Dietetic Association’da yayınlanan, hem kadın hem de erkeklerin ortak olarak uygulamaları için hazırlanmış bir diyet. Bu diyeti 4 gün uygulayarak 4 kilo vermeniz mümkün.

American Dietetic Association Diyeti
Kahvaltı
 • Bir kase müsli (200 ml light süt ile hazırlanmış)
Öğleye doğru
 • Meyve salatası (1/2 muz, 1 elma, 1/2 kiwi, 4 – 5 adet çilek ile hazırlanmış)
Öğle
 • 200 gr ızgara hindi eti
 • 1 kase yeşil salata (1 limonun suyu, 1 tatlı kaşığı sirke ve 1 tatlı kaşığı soya yağı ile tatlandırılarak)
Akşam üzeri
 • 1 dilim kepek ekmek
 • 1 yemek kaşığı krem peynir
 • 1 şişe suni tatlandırıcılı diyet soda
Akşam
 • 200 gr ızgara tavuk eti
 • 1 kase havuç püresi (1 limonun suyu, 1 tatlı kaşığı sirke ile tatlandırılarak)
Uyumadan 2 – 3 saat önce
 • 1 bardak light süt
Acıktıkça
 • Su
 • Diyet soda
 • Yeşil salata
 • 1 adet meyve
OKU:   Keto / Ketojenik Diyet Nedir?

Deniz Taşkın, Ankara Üniversitesi, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunudur. Kolej yıllarındayken Hürriyet grubuna bağlı BlueJean müzik dergisi ile gazetecilik mesleğine adım atmıştır. Daha sonra sırasıyla, Marie Claire Maison ve Gelin, Sabah grubuna bağlı Kadın Dergisi, FHM, ATV reklam, Vatan Gazetesi ve Hürriyet internette Dış Haberler Editörü olarak çalışmıştır.

Tasarım üzerine bloglarıyla internet yayıncılığına devam etmiştir. 2001 yılından bu yana DiyetMerkezi.com’a yazılarıyla destek vermektedir.

Önceki Kemik Suyu Tarifi ve Yararları
Sonraki Doymuş Yağ Kılavuzu Bildiklerinizi Unutun: Doymuş Yağ Anlatıldığı Gibi Tehlikeli Değil!