Thalasso Terapi


Nil Taşkın
Nil Taşkın
Diğer Yazıları

Suyun sağlık için kullanımı insanlık tarihi kadar eskidir. Hem bedensel hem de ruhsal açıdan tarihte tedavi amacıyla yararlanılan su, günümüzde çağdaş donanımlı kurumlarda deniz suyu, kaynak suyu ve şehir suyu olarak sağlık ve güzelliğin hizmetine giriyor. Deniz suyunun kullanımı ise güzelliğin ve sağlığın hizmetinde ayrı bir önem kazanıyor.

Geçmişi eski Mısır’a ve Roma’ya uzanan sağlık ve güzellik kürleri günümüzde giderek daha çok insanı kendine çekiyor. Sağlık turizmi adı altında ülkemizde de ilgi çeken güzellik kürlerinde deniz kenarındaki konaklamalar ön planda. Thalasso terapi ise resort otellerin bünyesindeki yerini almaya başladı.

Denizsuyunun birçok yararları olduğu biliniyor. Sadece denizde bulunmanın bile insan sağlığına birçok yararı var; sakinleştirir, canlandırır, içeriğindeki minerallerle organizmaya sayısız yararlar sağlar. Hatta temiz bir denizde birazcık su yutmanın bile yararları olduğu kabul edilir. Bugün thalasso terapi diye adlandırılan akımlar Fransa’da tedavi amacıyla deniz suyu kullanılarak başladı. Zayıf ve iyi gelişmemiş çocuklara temiz deniz suyu enjekte edilir hatta içirilirdi. Tedavinin sağlık, gençlik ve güzellik adına kullanımı daha sonraki yıllarda başlatıldı.

Thalasso terapi nedir?

Thalasso terapi’nin temel kuralı, denizle ilgili üç elemanın bir arada bulunması ve bakımlarda uygulanmasıdır. Bu elemanların ilki, mikro organizmalarıyla canlı olan ve insan organizmasının biyolojik dengesini sağlayarak onu tedavi eden deniz suyunun ta kendisidir. İkincisi, deniz havasıdır, sonuncusu ise denizdeki yosunlardır. Bir kilo taze yosunda 10.000 litre deniz suyunda bulunan iyot miktarı kadar iyot bulunuyor. İşte bu üç elemanın bulunduğu ortamlarda sağlığınız, gençliğiniz ve güzelliğiniz koruma altına alınıyor.

İdeal bir Thalasso terapi merkezi denize yakın bir yerde hatta sahilde bulunmalıdır.
Uygulanan bakımlarda özellikle deniz suyu kullanılmalıdır.
Bakımlar tıbbi bir ekip kontrolü altında yapılmalıdır.
Bakımları uzman bir ekip uygulamalıdır.
Hijyen koşullarına uyulmalı, malzemelerin sağlıklı işleyişi sürekli kontrol edilmelidir.
Sahilde olmayan bir merkezde ancak deniz suyu, deniz yosunu ve çamuru kullanıldığı takdirde Thalasso terapi merkezi sayılabilir.

Nasıl yarar sağlıyor?

OKU:   Bu Diyet, Yaşamınızı Uzatacak...

37 derece ısıda yapılan bir deniz suyu banyosu, sudaki oligo-elementlerin cilde nüfuzunu sağlar. Thalasso terapi aslında deniz suyunun her türlü özelliklerinden yararlanır; solunum yoluyla iyot alımından yosunla vücut sargılanmasına, yosunların içeriğindeki aktif maddelerle hazırlanmış kozmetiklerden basınçlı su masajına kadar uzanan zengin bir yelpazesi vardır. Üstelik deniz suyunun organizmasındaki etkisi uzun ömürlüdür. Bir haftalık kürün yararı ve etkisi altı ay sürebilir. Oligo-elementlerle desteklenen organizmanın savunma sistemi daha dirençlidir.

Thalasso bakım ve uygulamaları

Aerosol marin: İnce püskürtülen negatif iyon yüklü deniz suyunun solunumu.
Aqua-jym: Deniz sulu havuzda toplu jimnastik.
Yosun maskesi: Bütün vücudun sıcak yosun bandajlarla sarılması.
Hydro-masaj: Basınçlı banyo suyu ile masaj.
Multi-jet banyo: Banyo suyunun belli noktalardan basınçlı fışkırtılması ile vücudun belli yerlerine masaj yapılması.
Basınçlı duş: Duş kabininde ayakta duran kişiye basınçlı deniz suyu ile masaj.
Sualtı masajı: Banyoda uzanmış kişinin vücudunun belli noktalarına uzman tarafından basınçlı suyla masaj yapılması.


FacebookTwitter | Instagram

Nil Taşkın, İstanbul Üniversitesi, Antropoloji bölümü mezunudur. Hacettepe Üniversitesi’nde Sosyal Antropoloji bölümünde master programına devam etmiştir. California State Üniversitesi’nde dil ve iletişim okumuştur. Meslek hayatına Milliyet dergi grubunda Form Sante dergisi ile başlamıştır. Daha sonra sırasıyla, Anne ve Bebek dergisi, Milliyet gazetesi hafta sonu ekleri, Sabah dergi grubu Cosmopolitan, Zest dergileri, Flash Tv yapımcılık ve sunuculuk ve Hürriyet grubunda Doğan Online‘ın kurucu ekibinde yer almıştır. Ardından yaşamına New York‘ta devam etmiş, kurduğu şirket ile yüzlerce New York merkezli Amerikan firmasına web hizmetleri vermiş ve halen vermeye devam etmektedir.

Önceki İşte Magnezyum Ve Demir Zengini Gıdalar
Sonraki Haftalık Alış Veriş Listesi: Şubat Sonu