Bu Diyet, Yaşamınızı Uzatacak…


Nil Taşkın
Nil Taşkın
Diğer Yazıları

Bu yazıda sizlere uzun, mutlu ve sağlıklı bir yaşamın sırlarını veriyorum. 8 hafta uygulayacağınız bu diyetle, yaşam biçiminizi değiştirip, ideal sağlığı yakalayacak ve ömrünüzü uzatacaksınız. Dünyada yankılar uyandıran, entegre tıp uzmanı, Guru Dr. Andrew Weil‘in 8 haftalık diyetini, Türkiye’nin ünlü alternatif tıp uzmanı Dr. Ender Saraç‘ın yorumuyla sizlere sunuyorum…

Guru artık pek çok dile yerleşmiş, Hint kökenli bir kelime. Bir konuda ihtisas ötesi ulaşılmaz bilgi sahibi olan kişi deme eski Hint kültüründe. Bir konuda çok üstat, bilge, lider, çok özel konularda diğer kişilere önderlik eden kişilere verilen bir sıfat. Örneğin, Dr. Dee Pak Chopra‘ya sağlığın guru’su (ki kendisiyle yaptığım bir görüşmeyi sonraki yazılarımdan birinde sizlerle paylaşacağım), Dr. Andrew Weil ise, ”entegre tıbbın” gurusu olarak tanımlanıyor. Entegre tıp, alternatif tıbbın, modern batı tıbbı ile birlikte, birbirlerini tamamlayacak şekilde, kullanılmasına deniyor.

Dr. Andrew Weil, özellikle çok şöhretli 25 kişiyi tedavi ettikten sonra, isim yapıyor ve Amerika’da Time dergisine kapak oluyor. Harvard Tıp Fakültesi mezunu olan Weil, Batı tıbbındaki bazı eksiklikleri saptadığı ve batı tıbbını yüzeyel bulduğu için, bu çok iyi aldığı batı tıbbına ek olarak Arizona’daki entegre tıp merkezlerinde de eğitim almış. Ardından vücudun kendi içindeki iyileşme gücünü kullanarak çeşitli yöntemlerle, bunu kuvvetlendirerek yapıyor ve ”8 haftada en ideal sağlık programı” isimli bir kitap yazıyor ve bu kitapla Amerika’da oldukça büyük bir sansasyon yaratıyor. Burada temel olarak doğanın, özellikle bitkilerin çok özel bir titreşim ve iyileştirme gücü olduğu, ikincisi de insanın doğasının orjinal halinin hasta olmamak yönünde olduğunun üzerinde duruluyor ve zihin ve bedenin bir bütün olduğu söyleniyor.

Nasıl uygulanacak?

1. Hafta
Diyet: Brokolinin, çok belirgin bir antikanser özelliği olduğu artık bütün araştırmalarla ortaya kondu. Brokolinin yanı sıra, aynı zamanda somon balığı gibi omega 3 yağ asitlerinin bulunduğu besinler alın. Brokoli ve somon balığının antikanser özelliğinin yanı sıra vücudu yıkayıcı özelliği, yani kalpte de olumlu etkisi var. Bu nedenle omega 3 yağ asitleri taşıyan balıkların da en az haftada bir kez yenilmesi, kanın pıhtılaşma eğilimlerini azaltarak, kalp krizi riskini oldukça azaltır. Kırmızı ete göre, beyaz et çok daha az zararlı olduğundan, ısrarla bir hayvan yenecekse, daha küçük ve beyaz etli hayvanların etlerinin yenmesi tercih edilmelidir. Vejetaryenler ie, keten tohumunda da omega 3 yağ asidi vardır ve ihtiyaçlarını buradan karşılayabilirler. Zeytinyağı hariç bütün yağlar, tekli doymamış yağ asitleri içerirler. Zeytinyağını tercih etmeliyiz. Bir de sakarin ve aspartam gibi tatlandırıcılardan, sindirim sistemi üzerinde toksit bir etkisi olduğu yönünde görüşler olduğundan uzak durmalıyız.
Vitamin: Düzenli olarak C vitamini almak bağ dokusunu kuvvetlendirir ve vücudun yaraları tamir edici, iyileştirici sistemini güçlendirir.
Egzersiz: Yürüyüş bütün sporlar içerisinde insanları en az yoran ve her tarafını çalıştıran en uygun spor olarak kabul edilir. Ve de nasıl yapılacağını en iyi bildiğimiz spordur ve bu da bir avantajdır. Haftada 5 kere 10’ar dakika yürüyüş yapmalısınız.
Nefes alma: Nefes alırken zihnin ve bedenin bütünleştiğini hissetmek çok önemli. Nefes aldığımız zaman dışardan kozmik enerjiyi de içimize katıyoruz. Rahat oturun ve içe dönmek için gözlerinizi kapatın, bu çok önemli. Nefes alış ve veriş periyotlarına dikkatinizi vererek, her gün 5’er dakika rahat bir şekilde nefes alıp verin.
Zihin olarak: Fiziksel hastalıklar, mutlaka, ruh veya zihindeki bir dengesizlik veya bozukluktan ortaya çıkar. Dolayısıyla bedeni ihmal etmemek değil, zihni ihmal etmemek çok önemlidir. Daha önce bir rahatsızlık geçirdiğinizde nasıl iyileştiğinizi düşünün. ”İyileştiğimde, çocuğumu okşuyordum” veya ”yeni evlenmiştim, balayındaydım”… gibi. İnsanı mutlu eden sevgiyi aktaran olayları düşünmek çok önemlidir. Daha önce çabuk iyileşmenizi sağlayan veya iyileşmenize engel olan faktörler neydi, bunları düşünüp ortaya çıkarın. Çiçekler çok önemli, evinize taze çiçekler alın.
2. Hafta
Diyet: Haftada bir kere balık ve iki kere brokoli yiyin. Vejetaryen iseniz, omega 3 içeren başka yiyecekler alın. Aynı zamanda tam tahıl denilen, çeperiyle beraber olan , kabuklu pirinç, buğday, kepekli tahıl gibi, tam tahılardan üretilmiş, kepek ekmeği, çavdar ekmeği gibi besinler tüketin. Bunlar bağırsakları çalıştırıp, kansere karşı koruyucudurlar. Mutlaka bir soya fasülyesi ürünü yiyin. Soya fasülyeleri, hayvansal gıdalardaki ürünlere göre, çok daha yüksek oranda daha kaliteli ve antialerjik ve vücudu yormayan proteinler içeririler. Normal çay ve kahveyi de yeşil çaya dönüştürün. Yeşil çayın, antikanser ve antibakteriyel özellikleri vardır, vücut direncini artırır. Karotenli, A vitamini içeren yiyecekler tüketin. Havuç ve balkabağında, şeftali ve kayısıda bolca bulunur. Bunlar özellikle C vitamini ile birlikte alnırsa, sinerjik bir etki yarattığından daha yararlıdır. Ayrıca A ve C viteminini kahvaltıyla beraber almak daha da faydalıdır.
Egzersiz: Yürüyüşü haftada ortalama 5 kere, 15 dakikaya çıkartın ve kalp ritminin hızlandığını hissetiğiniz zamana kadar yürüyün. Kalbin hızlandığını hissetiğiniz an durun, aşırı zorlanma iyi değildir.
Nefes alma: Günlük rutine ek olarak, bir de derin nefes alıp vermeyi uygulayın. Periyada önce nefes almakla başlayın, sonra verin ve bunu 5 dakika yapın. Bu egzersiz bittiği zaman bu kez tersine, son bir dakika da nefes vermeyi ön plana alarak yapın.
Zihin olarak: Doğoyla bütünleşin. Bir park ya da doğal güzelliğin olduğu, herhengi bir göl kenarı, orman gibi bir yere gidin ve oturabildiğiniz kadar o terin tadını çıkartana kadar oturun. Bir günde haber orucu yapın, hiç seyretmeyin, dinlemeyin ve okumayın. klorlu su içmeyin, eve bir su arıtıcı sistem kurun ya da iyi bir kaynak suyu için.
3. Hafta
Diyet: Vejataryen olmayanlar balık yemeye devam. Özellikle ekstradan sebze ve meyve yiyin. En kuvvetli öğünde ise, damarları korumak için 400 mg E vitamini ve antikanserojen olarak da 300 mg selenyum alın.
Egzersiz: Egzersizleri haftada 5 kez 20 dakikaya çıkarın. Bu kez, streching egzersizleri de yapın. Bunun için en kolayı ”Suryana mascara” yani ”Güneşe selam” hareketleridir.
Nefes alma: Kendinizi iyice havaya doymuş hissedene kadar nefes alın. Sırt üstü yatıp gözlerinizi kapatın ve bunu her nefes alıp vermede evrenini vücudunuzun her yerine nüfüz ettiğini düşünerek yapın. Evrenini çiğ veya prana enerjisinin içinize aktığını hissedin. Evrenin o enerjisini nefesini size üflediğini ve en küçük hücrelerinize kadar bunun nüfuz ettiğini hissedin. ve bunu da 10 nefes alış, 10 nefes verişte yani 10 periyot kadar yapmaya çalışın.
Yapsanız iyi olur: Bahçeyle uğraşın ki, bu size kendi organik gıdalarınızı da üretme şansı verebilir. Bir dairede yaşasanız bile, bazı çiçekleri pencerelerin önündeki saksılarda yetiştirebilirsiniz.
Proje: Odanızdan elektirikli çalar saat, elektirkli battaniye gibi elektirikli eşyaları uzaklaştırabilirsiniz. Eski bilgisayarınız varsa onu düşük radyasyonlu bir yenisiyle değiştirin ya da bir radyasyon paravanı kullanın.
4. Hafta
Diyet: Daha fazla sarmısak yiyin. Dr. Ender Saraç, ”Ben buna katılmıyorum, çünkü, fazla sarmısak, kişinin ulvi niteliklerini düşürür, kişiyi daha banal düzeye çeker. Sağlık açısından yararlıdır ama kişinin holistik değerleri açısından doğru değildir. Fazla sarmısak yemek, insanı daha aşağı değerlere doğru çeker. Ancak, tansiyonu ve kolesterolü düşürmesi açısından yararlı”, diyor.
Egzersiz: Yürüyüşünüzü haftada 5 gün 25 dakikaya çıkarın.
Nefes alma: Dilinizi yumuşak damağa doğru çıkartın, ağızla diş arasına yakın olan bölgede, burda açık ağızdan ”vaaaa” diye bir ses çıkartın, ağzınızı açarak. Sonrada 4’e kadar sayarak nefes alın, ardından 8’e kadar nefesinizi tutup, sonunda da yüksek sesle sayarak nefes verin. Bu bir nefes döngüsü, bunu 4 kere tekrarlayın.
Zihin olarak: Bu kez haftada iki kere haber orucu yapın. Özellikle de iyileşme üzerine olumlu deneyimleri olan kişilerle bir deneyim alış verişi yapın. Yani pozitif enerjisi olan kişilerle zihin alış verişi yapın.
Proje: Bu hafta proje olarak iyi uyumaya yönelik dikkatinizi verin. Kirli bir alanda yaşıyorsanız veya solumumla ilgili alerjilerden yakınıyorsanız, evinize bir hava filtresi alabilirsiniz.
5. Hafta
Diyet: Bir parça taze zencefil kökü, granüle zencefille yapılmış zencefil çayı içebilirsiniz. Sıcak su ve lılk balla içerseniz, daha da faydalı. Zencefil özellikle sindirimi çok kuvvetlendirir, mide ağrılarında, genel ağrılarda ve rahatsızlıklarda çok faydalıdır. Dolaşım sistemini canlandırır ve antikansorojen özelliği vardır. Bazı kansorojenlerin hücrelerde DNA mutasyonu yapmasına mani olur.
Egzersiz: Yürüyüşü 5. haftada yine haftada 5 kez, 30 dakikaya çıkartıp devam edin.
Nefes alma: Daha önce öğrendiğiniz ve yeni olarak öğrendiğiniz teknikleri yapın ki, bu zamana kadar olanlar daha çok rahatlamayla ilgiliydiler, bunlar daha çok uyarıcıdırlar ve enerji verirler. Özellikle kendinizi sersem gibi uykulu veya ham hissettiğiniz zaman uygulayın. Arkaya doğru düz yaslanın, gözlerinizi kapatın ve dili yine yogi pozisyonda yani, ağzın tepesine doğru dişle yumuşak damak arasında kıvrılmış olarak tutun ve nefesinizi burun kanalıyla hızlı olarak alıp verin. Göğüsde bu sırada iyice hava pompalıyor gibi inip kalkmalı ve her nefes alış verişde nefes duyulmalı. Bunu 15 saniyelik 3 döngü halinde yapıp bitirin. Daha sonra bunu biraz daha artırarak bir dakikaya çıkarın.
Zihin olarak: Haber orucunuzu haftada üç güne çıkartın. Sizi yükseltecek bir müzik dinleyin. Dr. Ender saraç, ”Hintlilerin Maharishi Gandarva, veda müziği ya da bizim tasavvuf müziğimiz gibi. Bunlar gerçekten prana enerjisini de yükselten, insanı rehetleten müziklerdir. Bu tür müzik dinlemekteki en önemli amaçlardan biri de ruhsal enerjimizi yükseltmek ve bizim daha üst benlikle temas kurmamızı sağlamaktır”, diyor. Bu hafta evinize daha çok çiçek getirin.
Proje: Terlemek doğal iyileşmede temel bir mekanizmadır. Buhar banyosu veya sauna yapın ve bunu 20 dakikaya kadar artırın. Eğer terlemenize yeterince müsaade etmiyorsa, bolca sıcak su içerek sıvı kaybı sağlayın. Terleme vücudu toksinlerden arıtmaya yardımcı olur, karaciğer ve böbreklerin işini azaltır.
Yapsanız iyi olur: Haftada bir gün sadece meyveyle oruç tutun ve yiyebildiğiniz kadar sebze yiyin. Bu sürede su ve bitki çayları dışında birşey yemeyin ve vitamin C’nizi de birinci haftadaki gibi alın. C vitamini harici şeyleri almayın. Sindirim sistemi organları vücut içerisinde en fazla yer kaplayan organlardır, dolayısıyla onların rutin faaliyetlerini çok büyük enerji kapsar. Belli alanlarda hiç yemek yemeyerek oruç tutmak bu sindirim sisteminin harcayacağı enerjiyi iyileşme yönünde kullanmaya yardımcı olur.
6. Hafta
Diyet: Balık ve soyalı gıdaları haftada iki kez yiyin. yeşiller vitamin ve mineral olarak yüksektirler, demir ve kalsiyum içerirler. Dr. Ender Saraç, ”Üstelik öyle bir formda içerirler ki, çok kolay metabolize olup, emilebilecek şekildedirler. Kiyasal vitaminler vücutta iyi metabolize olmadığı gibi aynı zamanda vücudu yorralar. Vitaminleri doğal formuyla almak daha yararlıdır”, diyor.
Nefes alma: Daha önce öğrendiğiniz egzersizleri hergün yapın. ve güne uyarıcı teknikle başlayın. Yatma saatinde de 3. haftada öğrendiğiniz nefes tekniğini yapın.
Zihin olarak: Haber orucunu haftada 4 güne çıkartın. Bir müzeyi, örneğin bir sanat müzesini ziyaret edin. Yapabilirseniz bir sanat eseri, heykel, resim, mimari gibi bir çalışma yapmaya çalışın. Ya da sizin hoşunmuza gidecek ve size ilham verecek bir şey yapmaya çalışın, bununla ilgilenin. Bu sizin, duygularınızı ve fiziksel olmayan bedeninizi beslesin.
Proje: Bu hafta toniklerle ilgili herşeyi öğrenmeye çalışın. Toniğin kök anlamı, özellikle kuvvetlendirmek ve tıbbi anlamda da zehirli olmayan doğal bir maddedir. Bünyeye dayanıklık verir, bedeni uyarır. Örneğin yeşil çay, zencefil, sarmısak iyi birer toniktirler. Dr. Ender saraç, ”Ruhsal tekamülü hedefleyen kişiler için, sarmısak ters etkiler. Ruhsal evrimini yavaşlatır. Eğer siz ruhsal olarak da evrimleşmek istiyorsanız, sarmısak iyi bir seçim olmayacaktır”, diyor. bu tonikler Aspirin’in yaptığı etkileri yaparlar. Son hafta, düşük dozda, yiyeceklerle beraber, günde 162 gr Aspirin alın. Bu bir çok kanser tipine, , kalp ataklarına, inmelere, ağrılara ve hatta, alzheimer hastalığına karşı koruyucudur. Bunlara ilaveten bulabilirseniz diğer tonikleri de alabilirsiniz. Ashwagandha, astragalus, cordyceps, dong quai, ginseng ve reishi gibi.
Yapsanız iyi olur: Haftada bir gün meyve veya sebze suyu, aynı zamanda bol su ve bitkisel çay için. Ama bunun dışında pek bir şey almayın. Kendinizi bunlara hazırlarsanız, tat olarak da daha hoş geleceklerdir ve daha besleyici olacaklardır. Bunlar sindirim sisteminizi dinlendirmek için de iyidirler. Yine, C vitamini alın ama diğer vitaminleri almayın.
7. Hafta
Diyet: Öncekiler gibi haftada iki kere balık ve soya proteini, bol miktarda sebze, meyve, tam tahıl, zencefil, sarmısak ve pişmiş yeşil sebzeler alın.
Egzersiz: Yürüyüşünüzü haftada 5 kez ve 40 dakikaya çıkartın.
Nefes alma: Nefes takniklerini haftada 2 kez 8 periyoda çıkartın.
Zihin olarak: Çiçeklerle, müzik ve sanatla daha çok ilgilenin. Sizi olumlu yönde etkileyen kişlerle, daha çok beraber olmaya, ilgilenmeye çalışın. Özellikle bağışlamayı deneyin, bunu pratik hale getirmeye çalışın. Affetmek, ruhsal olgunluk için ilk ve en önemli şeydir. Dr. Ender saraç, ”Hırs çok gözü bürüdü, bağışlama ve kabullenme olmalı, oysa biz hep affetmeme, sorgulama ve reddetme içerisindeyiz”, diyor.
Proje: Bir hizmet işi yapın. Örneğin bir hastanede veya bir vakıfta, bir organizasyonda çalışın. Ya da bildiğiniz engelli bir insana yardım edebilirsiniz. zaman ve eerjiinizi başkasına vereceğiniz bir şey yapın. Bu size basit gelebilir ama bunu yaptığınız zaman sağlığınız için çok önemli bir yatırım yapmış olacaksınız. Çünkü, sizin içinizdeki benlik, diğer insanların içindeki benlikle, temas kurar. insanlar çok yüksek düzeyda sosyal hayvanlar olduğu içinbu tür sosyal bağlarımızı kaybettiğimiz zaman acı çekmeye başlarız, çok önemli sanmadığımız sosyal bağlar vardır. Dr. Weil. bunları bağlantı kopukluğu sendromu olarak adlandırıyor. Somon balığı, brokoli ve antioksidanları hayatınızın sonuna kadar alabilirsiniz. Yine yürüyebilir, nefes egzersizleri yapabilirsiniz. Ama eğer bu bağlantıyı koparmışsanız, bunları hayatınızın sonuna kadar da yapsanız, ideal sağlığı hiç bir zaman yakalayamazsınız. Aynı zamanda yine, haftada iki kez buhar banyosu ve sauna yapın.
Yapsanız iyi olur: Haftada bir kez sadece meyve suyu, su ve bitkisel çaylar için. Eğer taze meyve suyu sıkamıyorsanız, içine şeker eklenmemiş doğal şekerli meyve sularını seçin ve şişelenmiş konsantre suyla sulandırarak kullanın.
8. Hafta
Diyet: Bu diyet değişikliklerine önümüzdeki haftalarda da devam edebileceğinizi düşünün. destek olarak da, kendi seçiminize göre, canlandırıcılar alın. Örneğin yukarıda sözü geçen tonikler gibi. Ve bunu iki ay kadar deneyin, sizin enerji düzeyinize ne yaptığını görün. Direnç oluşturursa, diğer şeylere de dikkatinizi verin.
Egzersiz: Günde 45 dakika, haftada 5 gün yürüyüş yapın.
Nefes alma: Daha önce yaptığınız bütün nefes tekniklerini, rahatlama nefes tekniklerini haftada en az iki gün, 4. haftadaki gibi yapın. Özellikle gergin ve üzgün olduğuz zaman yapın.
Zihin olarak: Haber orucunu bütün haftaya çıkartın. Şuna karar verin, geri dönüp baktığınızda, bu haberlerin ne kadarının hayatınızda olmasını istersiniz. Sizi inciten, kızdıran insanlara dikkatinizi verin. Onların hahereketlerini ve neden yaptıklarını anlamaya çalışın. Onları affetmeye çalışın ve eğer bunu başarabilirseniz, bu affettiğinizi onlara bir şekilde de ifade edin. Sonra, gidin, dışarı çıkın ve kendinize güzel çiçekler alın. Bunu da bu programı tamamladığınız için kendinize yapın.
Yapsanız iyi olur: Haftada bir gün, bol su ve sulu içecekler diyeti yapın. Ve bitkisel çayı, biraz limonlu olarak, ekstra kalori koymadan için. Sulandırılmış meyve suyu için ve C vitamini haricinde de diğer vitaminleri almayın. Tebrik ederiz, 8 haftalık programı tamamladınız.
OKU:   Thalasso Terapi

FacebookTwitter | Instagram

Nil Taşkın, İstanbul Üniversitesi, Antropoloji bölümü mezunudur. Hacettepe Üniversitesi’nde Sosyal Antropoloji bölümünde master programına devam etmiştir. California State Üniversitesi’nde dil ve iletişim okumuştur. Meslek hayatına Milliyet dergi grubunda Form Sante dergisi ile başlamıştır. Daha sonra sırasıyla, Anne ve Bebek dergisi, Milliyet gazetesi hafta sonu ekleri, Sabah dergi grubu Cosmopolitan, Zest dergileri, Flash Tv yapımcılık ve sunuculuk ve Hürriyet grubunda Doğan Online‘ın kurucu ekibinde yer almıştır. Ardından yaşamına New York‘ta devam etmiş, kurduğu şirket ile yüzlerce New York merkezli Amerikan firmasına web hizmetleri vermiş ve halen vermeye devam etmektedir.

Önceki Hangi Bitki Neye Yarıyor?
Sonraki Pasta Keki Pandispanya Nasıl Yapılır? Yaş Pasta Keki Tarifi…