İşte Magnezyum Ve Demir Zengini Gıdalar


Yanlış beslenme sonucu ortaya çıkan vitamin ve mineral eksikliği, birçok sorunu beraberinde getiriyor. Peki beslenmede nelere dikkat etmeli? İşte magnezyum ve demir zengini gıdalar…

Vitamin ve minerallerin vücudun kendi yapamadığı, besinlerle veya değişik preparatlar şeklinde dışarıda alındığını ifade eden uzmanlar, eksikliğinde ise bazı değişik sorunların ortaya çıkabileceğini ifade etti. Çeşitli vitaminlerin nasıl sorunlar ortaya çıkaracağını aktaran VM Medical Park Bursa Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Serdal Baysal,

HANGİ VİTAMİN EKSİKLİĞİ HANGİ SORUNA YOL AÇIYOR?

“A vitamini, vücutta eksikliği oluşursa, ciltte kuruluk, yüksek tansiyon, saç ve tırnak kırılmaları, görmede bozukluk, halsizlik ve enfeksiyonlara karşı dirençsizlik oluşabilir.

B1 vitamini eksikliğinde dolaşım sistemi, sinir sistemi, sindirim bozukluğu ve halsizlik oluşabilir.

B6 vitamini eksikliğinde de sinir sistemi ve halsizliğin yanı sıra böbrek taşı oluşumu ve kansızlık görülebilmektedir.

B12 vitamininin eksikliğinde ise Alzheimer gibi kalıcı sinir sistemi bozuklukları ortaya çıkabilir” dedi.

MAGNEZYUM ZENGİNİ GIDALAR

Magnezyum eksikliğinin sık rastlanan bir sağlık sorunu olmadığını ifade eden Baysal, “Şeker hastalığı, kronik alkolizm, sigara kullanımı, kanser, mide bağırsak sistemi hastalıkları, böbrek hastalıkları ve bazı ilaçların kullanımı magnezyum eksikliğine sebep olur. Magnezyum ihtiyacını karşılamak için ise koyu yeşil sebzeler, tam tahıllı ekmek, fındık, fıstık, badem, susam, muz, maden suyu, soya fasulyesi ve kuruyemiş gibi besinler tüketilmelidir.

DEMİR ZENGİNİ GIDALAR

Demir minerali eksikliği ise iç hastalıkları polikliniklerinde en sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesidir. Demir eksikliği anemisi halk arasında kansızlık olarak da bilinir. Demir eksikliği anemisi başta mide bağırsak sistemi kanserleri olmak üzere pek çok önemli hastalığın ilk belirtisi olabilir. Kırmızı et, kuru baklagiller, tavuk eti, balık eti, yumurta, kuruyemiş, yeşil yapraklı sebzeler ve meyveler tüketilmeli. Kahve, çay, süt, posalı gıdalar demir emilimini bozdukları için demir eksikliğine sebep olurlar” diye konuştu.

OKU:   Kirazın Bilinmeyen 10 Faydası
Önceki Sadece 5 Adet Ceviz Yediğinizde, 4 Saat İçinde Bu Oluyor
Sonraki Thalasso Terapi