Hapa Değil, Doğal Vitamine Yönelin


Bilim adamları, özellikle yaz aylarında ideal kiloya bir an önce erişmek için uygulanan katı diyet dönemlerinde, vücudun ihtiyacı olan vitaminleri takviye etmek düşüncesiyle kullanılan vitamin haplarının inanılanın tersine faydalı olmadığını savundu. Vitamin haplarının, kanser, kalp krizi ve diğer çok sayıda hastalık riskini hiçbir şekilde azaltmadığını söyleyen uzmanlar, bu hapların sadece zaman ve para kaybı olduğunu belirtti. İngiltere’de bulunan Oxford Üniversitesi’nin Klinik Deneyler bölümünde görevli bir grup bilim adamı tarafından yapılan araştırma sonucunda yapılan araştırmaya gönüllü 20 bin kişi katıldı. 5 yıl süren geniş kapsamlı araştırmada, 3 vitamin hapından oluşan kokteylin bir günlük dozunu sürekli kullanan kişilerin kalp krizi ve kanser risklerinin yanı sıra zihinsel gerilemelerinde de hiçbir değişikliğin kaydedilmediği belirtildi. Konuyla ilgili raporda vitamin haplarının zararsız oldukları, ancak bir işe de yaramadıkları not düşüldü.

Bu araştırma sırasında kolesterol düşürücü ilaçların yanı sıra vitamin E, C ve beta karoten kokteylinin etkilerini izlediklerini belirten bilim adamları, bütün bu deneylerin sonucunda, vitamin kullanan kişilerin kullanmayanlarla aynı riskleri taşıdıkları sonucuna varıldığını ifade etti. Bilim adamlarına göre, aynı araştırmada izlenen kolesterol düşürücü ilaçlar ise kalp krizi ve beyin kanamalarını % 30 oranında azalttı.

Kanser, katarakt, kemik kırılmaları, astım, zihinsel gerileme gibi hastalık risklerinde de bir farklılık oluşmadığını belirten bilim adamları, diyet dönemlerinde vücudun ihtiyacı olan vitamini doğal vitamin depoları olan taze meyve ve sebzelerle takviye etmek gerektiğini söyledi. Bilim adamları, daha önce de vitaminler üzerinde bazı araştırmaların yapıldığını, ancak bu araştırmanın vitamin kokteylleri üzerinde yapılmış ilk büyük araştırma olduğunu hatırlattı.

OKU:   Folik Asit Nedir? Folat Ne İşe Yarar? Folik Asit Kilo Aldırır mı?
Önceki Ebru Şallı: Deniz Seki'nin Ameliyat Olması korkutucu. Asla Desteklemiyorum!
Sonraki Mantı Nasıl Yapılır? En Lezzetli Mantı Tarifi