Bitkilerle Gelen Güzellik: Aromaterapi


Birçok hastalığa iyi gelen bitkilerin diline kulak verelim Aromaterapi, güzel koku ile tedavi anlamına geliyor. Bitkilerden elde edilen temel yağların kullanımına dayanan doğal bir tedavi yöntemi. Bu sistemde kokulu bir karışım vücudun ana sinir noktalarına içiriliyor. Bu yağlar, bitkilerin çiçek, yaprak, kök, kabuk, meyvelerinden elde ediliyor.FormEstetik Güzellik Merkezi’nin yöneticisi ve aynı zamanda aromaterapi uzmanı yüksek kimya mühendisi Birsen Bilge konu hakkında bilgi verdi:

Yöntemin özelliği

Bedensel savunma mekanizmalarını hızlandırarak vücudu bir bütün olarak iyileştirir. Bu yöndem ile tedavide birçok bitkiden yararlanılır. Bunlardan birkaçı; anason, fesleğen, kekik, kuşdili, lavanta, papatya vs.

Yağların hazırlanışı

Aromatik yağlar (temel yağlar): Lavanta, limon, fesleğen, papatya gbi… Taşıyıcı yağlar (yardımcı yağlar): Tohum ve meyveden elde edilirler. Badem yağı, buğday, zeytin, ayçiçeği, susam, mısır, avakado yağı gibi… (Aromatik yağlar mutlaka taşıyıcı yağlarla seyreltilir.)

Yağların özelliği

Yasemin: Yaşlanmaya mani olur, hamilelerde çatlak önler, depresyon ve sinir gerginliğine iyi gelir. Limon: Antiseptiktir. Cilt için toniktir. Olgun yaştaki hanımlarda vücudu ve cildi gençleştirir. Halsizlik ve yorgunluk için kullanılır.

Lavanta: Limonun aynı özelliğini gösterir. Ayrıca romatizma, sivilce, egzama, buruk, yanık, sinir, uykusuzluk ve migren için kullanılır.

Nane: Güneş yanığı ve eklem iltihabında ısıyı alır. (Isı iyileşmeyi yavaşlatır.) Astım, bronşit, öksürük ve zayıf tırnaklarda kullanılır.

Biberiye: Selülitte, saç tedavisinde, migren ve streste faydalıdır.

Adaçayı: Üre ve laktik asidi dağıtır. Adale ağrısı, romatizma, mide ve depresyona iyi geliyor.

Ardıç: Selülit, saç, tansiyon, egzama, romatizma ve strese etkili.

Papatya: Teskin edici, uykusuzluk, başağrısı, depresyona etkili.

Uygulama

Masaj: En etkili yöntemdir. Kan dolaşımını hızlandırır. Yağ özümlenmesi kolaylaşır. Oksijen sirkülasyonu artar.
Sinirsel tedavilerde, lavanta ve yasemini kullanarak karın bölgesinde, fiziksel stresi gidermek içinse adaçayını kullanarak sırt bölgesinde, selülit, şişmanlık için ise problemli bölgelerde çalışarak masaj yapılıyor.

Banyoda: Banyo suyuna 7-8 damla seçilen aromatik yağ ilave edilir. En az 10 dakika dinlenilir.

Buğu: Orta derecede kaynar suya 2-3 damla aromatik yağ damlatılır. Baş havlu ile örtülür. Göz kapatılır ve 1 dakika derin nefes alınır.

Kompres: 1-2 damla aromatik yağ az miktar suya ilave edilir. Sargı bezi bu su ile ıslatılarak gerekli yere en az 15 dakika kompres yapılır.

Adale, grip, kramp: sıcak kompres yapılır. Alerji, kaşıntı: soğuk kompres yapılır.

Önemli uyarılar

1- Aromatik yağlar tahriş edici olduklarından seyreltilerek kullanılmalı.
2- Ağız yolu ile alınmazlar.
3- Göze temas etmemelidir. Göze temas ederse su ile yıkamayıp ayçiçeği, zeytinyağı, badem yağı gibi tohum yağları ile göze kaçan aromatik yağı temizlemeliyiz.
4- Hamileler kullanmamalı.
5- Renkli şişelerde muhafaza edilmelidir. Çünkü aromatik yağlar ışıkta okside olur.

Önceki Feng Shui
Sonraki Ayurveda