Yemek Düşünün


Her gün aynaya bakıyor ve ne kadar zayıf olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Giydiğiniz kıyafetlerin bir türlü üzerinize oturmaması ise çok canınızı sıkıyor.

Eğer gerçekten kilo alıp daha sağlıklı görünmek istiyorsanız uzmanlara kulak verin. Kilo alamamanın en büyük faktörü “stres”. O nedenle işe rahatlayarak başlamalısınız. Kafanızın içindeki tüm sorunları bir kenara bırakın ve bir an için tropik bir adada denizde olduğunuzu düşünün.

Sürekli sorunlarla uğraşan bir beyne sahip olan kişi istemeden de olsa iştah kapanıklığı sorunuyla karşı karşıya kalacak ve sonucunda da kilo verecektir.

“Hiç yemek yemesem de farkında olmuyorum. Mecburen yemeliyim diye düşünüyorum ama yapamıyorum” diyen grupta yer alıyorsanız, yemek yemeyi kendinize bir zevk haline getirecek yöntemler bulmalısınız. Öğlen yemeğini, işyerinde iyi anlaştığınız kişilerle yemek, akşam yemeğinde yine sevdiğiniz arkadaşlarınızla biraraya gelmek akılcı bir çözüm olabilir. Yemek esnasında güzel konulardan bahsetmek ve sizi gülümseten olayları hatırlamak moral yüklemesi görevi görecek ve iştahınız açılacaktır.

Bilinçaltınız görevde

Pensilvanya’daki Swarthmore Üniversitesi Psikoloji Bölümü tarafından yapılan bir araştırmaya göre kişilerin nasıl birer yiyici oldukları çok önemli. Yapılan araştırma iştahsız olduğu için az yiyen, ya da çok yiyen ama yine de kilo alamayan kişileri kapsıyor.

Araştırmacılar, az yiyen kişilerde onları az yemek konusunda kontrol eden bir psikolojik mekanizma saptamış. Oto kontrolleri bu konuda gelişmiş olan kişilerin aslında bilinç altında kilo almak korkusuyla içiçe olduklarına rastlanmış.

Çok yemek yediklerini ama bir türlü kilo alamadıklarını söyleyen kişilerin % 90’ının ise normal bir yemek düzenine sahip oldukları ancak kendilerinin çok yediklerini düşündükleri belirlenmiş. Bu gruptaki kişilerde de bilinçaltının yemek sırasında sık sık devreye girdiği ve iştahlarını kapattığı saptanmış.

OKU:   Kilo Almak İsteyen Zayıflara
Önceki Nusret'ten Yeni Burger Zinciri: Salt Bae
Sonraki Tuz Sorunu Büyüyor