Kilo Almak İsteyen Zayıflara


Normalden kilolu olmak ne kadar büyük bir sağlık sorunu ise, normalden zayıf olmak da en az o kadar büyük bir sağlık sorunudur. Şişman bir insan zayıflamak ve daha iyi görünmek için çalışırken, çok zayıf insanlar da kas kitlesini artırmak için büyük çaba sarfetmektedir. Kilo almak isteyen zayıf kişilerin düzenli ve sağlıklı beslenme programı yanında yapacakları kas çalışmaları vücutlarına güzellik katacaktır. Şişmanlığın olduğu gibi zayıflığın da büyük bir bölümü genetik yapıdan kaynaklanır. Doğumdan ergenlik döneminin sonuna kadar olan beslenme programları çocukların daha sonraki hayatlarında vücut yapılarının oluşumunda etkin rol oynar. Zayıf insanların büyük bir kısmı hayatlarının çoğu döneminde zaman zaman kilo almaya çalışsalar da bu konuda tam anlamıyla başarılı olamazlar.

Bu insanlar çok fazla ve düzensiz beslenerek vücutlarına yağ alabilirler ancak yağlı bir vücut yapısı hem sağlık açısından hem de görsel olarak iyi olmayacağı gibi eklemlere, kalp ve dolaşım sistemine ek bir yük getirecektir. Öyleyse zayıf insanlar hiç kas kitlesi alamayacaklar mıdır? Zayıf insanlar düzenli yemenin yanında kas çalışmaları yaparak kas kitlelerini geliştirmeye çalışırlarsa, güzel bir vücuda sahip olabilirler. Önemli olan yağ almak değil, kas kitlesini artırmaktır. Bunun yanında beslenme programlarında yapılacak değişiklikler unutulmamalıdır.

Sabahları iyi bir kahvaltı yapılmalı, kesinlikle atlanmamalıdır.

Sabah kahvaltıda pekmez, bal gibi besin maddelerinin yanında kuruyemiş (ceviz, fındık) ve karbonhidratlar da (ekmek, börek, vs.) önemli ölçüde alınmalıdır.

Öğünler daha sık olarak yenilmeli günlük öğün sayısı 5 ila 7 öğüne çıkarılmalıdır.

Öğün içerisindeki karbonhidrat, protein ve yağ oranları kişinin kas kitlesine uygun olarak belirlenmelidir.

Yemeklerin sulu kısımlarına ekmek batırarak yenilebilir.

Eğer günlük protein ve karbonhidratlar yeterince alınamıyorsa protein ve karbonhidratların birleştirildiği sportif içecekler veya toz halinde satılan kompleks tozlar süte karıştırılarak öğün araları içilmesinde fayda vardır. Yalnız bu maddeler ağırlık çalışmaları yapıldığında bir işe yaramaktadır.

OKU:   Kilo Almak İçin Bir Yöntem

Günlük sıvı ihtiyacınızı karşılamanız için minimum 2 litre su içmelisiniz.

Gün içerisinde tüketeceğiniz meşrubatlar yerine tam yağlı olarak adlandırılan sütleri tercih etmelisiniz.
Öğün aralarında fıstık, ceviz, üzüm ve çikolata yiyebilirsiniz.

Akşam yemeklerinde alacağınız yemek miktarının çok olmamasına dikkat etmelisiniz, aksi halde vücudunuzda yağ birikmeleri görülebilir. Kilo alma çalışmalarında önemli olanın yağ almak değil kas kitlesini artırmak olduğu unutulmamalıdır.

Egzersizleri hem kardiovasküler çalışmalar (koşu, bisiklet vs.) hem de ağırlık çalışmalarıyla kombine olarak yapılması sağlanmalıdır. Uygulanacak egzersiz ve beslenme programı için bir uzmana başvurmalısınız.

Önceki Bellek Nasıl Güçlü Kalır?
Sonraki Biraz Form Biraz Meditasyon