Kolon Kanserine Karşı Kalsiyum Diyeti


Harvard Üniversitesi araştırmacıları, kalsiyumun kolon kanserini önleyici etkisini tespit etti. 135. 000 kişi üzerinde yapılan iki büyük araştırma sonucunda, günde 700 – 800 miligram kalsiyum alan kişilerin kolon kanserine yakalanma riskini % 50 oranında azalttıkları belirlendi. Çok sayıda insanın “düşük kalsiyum” diyetleriyle kilo vermeye çalıştığına dikkat çeken uzmanlar, bunun yanlış bir davranış olduğunu açıkladı. Journal of the National Cancer Institute’de yayınlanan haberde Harvard Üniversitesi araştırmacılarının sağlık için vücudun ihtiyacı olan minimum kalsiyum oranını değerlendirdikleri belirtildi.

Çalışmada yer alan Harvard Üniversitesi Halk Sağlığı Bölümü uzmanlarından Dr. Kana Wu, vücuda giren kalsiyum oranı azaldıkça kolon kanserine yakalanma oranın da arttığını belirlediklerini söyledi. Buna göre kadın ya da erkek bir erişkinin bir günde alması gereken ortalama kalsiyum 700 mililitre olarak belirlendi. 700 mililitre kalsiyumun diyet yaparken de alınması gerektiğini savunan uzmanlar, bu sayede kolon kanserine yakalanma riskinin de % 50 azaldığını bildirdi.

Washington Hospital Center’a bağlı Washington Kanser Enstitüsü’nde görevli Onkoloji Diyetisyeni Monika Kraus, Harvard’da yapılan çalışmanın kalsiyumun diyeti bozmadığını, aksine desteklediğini gösterdiğini ve buna ek olarak vücut kemik yapısını güçlendirdiğini söyledi. Kraus, kalsiyumu doğrudan doğal yolla almak yerine kalsiyum tabletlerini tercih edenleri de uyardı ve bu tabşetlerin sanıldığı kadar faydalı olmadığını söyledi.

Harvard Üniversitesi “kalsiyum diyeti” araştırmasına göre kalsiyum direkt olarak tam yağlı ya da az yağlı günlük sütten alınmalı, yoğurt ve peynir ise sütten sonra ikinci sırada tercih edilmeli.

OKU:   Aç Karnına Patates Suyu İçmenin 6 Faydası
Önceki Tam Yağlı Süt, Light Süte Karşı!
Sonraki Selenyum Nedir? Hangi Yiyeceklerde Var? Selenyum Nasıl Elde Edilir?