Türkiye Obezitede Kara Listede


Dünyada yaklaşık 2.1 milyar insan obez. Türkiye’nin de obezitenin ciddi sağlık ve ekonomi sorunu olduğu ülkelerin başında yer alması dikkat çekti

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre dünya ekonomisine yıllık 2 trilyon dolar zarar veren obezite ve fazla kiloluluğun en çok görüldüğü ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor. Geleneksel olarak kadınlar arasında obezite ve aşırı kiloluğun fazla olmasına karşın, son yıllarda erkekler arasında da bu sorunun yaygınlaşma eğiliminde olduğu görülüyor.

WHO uzmanları, dünya genelinde 2.1 milyar kişinin obez veya fazla kilolu olduğunu tahmin ediyor. Hastalığın tedavisine yapılan harcamalar ile işgücü kaybının toplamı, gelişmiş ülke ekonomilerinde Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın yüzde 2’sinden fazlasına mal oluyor.

Nüfusu 10 milyonun üzerinde olan Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri arasında obezitenin en çok görüldüğü ülke olarak Türkiye öne çıkıyor.

CİNSİYET FARKI KAPANIYOR

Nüfus içinde obezitenin görülme oranı yüzde 30 civarındayken, neredeyse aynı oranda bir kesim de fazla kilo sorunu yaşıyor. WHO verilerine göre, Türkiye’de kadınlar arasında obezite görülme oranı yüzde 36’ya dayanırken, erkeklerde bu oran yüzde 23 civarında kaydedildi. Uzmanlar, erkekler arasında obezitenin yüzde 20’nin altında ölçüldüğü 2000 öncesine kıyasla aradaki farkın azaldığına dikkat çekiyor.

Türkiye’deki bu oranlar, obezitede dünya şampiyonu olan ABD’ye yakın seyrediyor fakat ABD’de kadınlar ve erkekler arasında fazla fark bulunmuyor.

Bakanlık işyeri önlemleri istiyor

Sağlık Bakanlığı, 2010 yılından bu yana “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” uyguluyor. Sağlıklı ve bilinçli beslenme ile egzersiz yapmanın teşvik edilmesine dayanan programın önemli bir ayağı da işyerlerine yönelik önlemleri içeriyor.

Bakanlık, işyerlerindeki beslenme hizmetlerinin gıda güvenliği açısından denetlenmesi, 500’den fazla çalışanın bulunduğu işyerlerinde spor merkezi kurularak uzmanlar tarafından egzersiz programları yürütülmesi, çalışanlara çalışma saatleri dışında uygulamaları için fizisel aktivite eğitim setleri hazırlanması, merdiven kullanılmasının teşvik edilmesi gibi önlemler için kamu kuruluşları ve özel kuruluşlar ile işbirliği yapacağını ilan etmiş durumda. Bakanlık, ayrıca taze sebze ve meyve tüketiminin artırılması için üreticilerle birlikte reklam ve kampanyalar yürütmeyi de gündemine almış durumda.

OKU:   Mide Ameliyatı Riskleri! Ölüm Riski Nasıl Azaltılır?
Önceki Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır? Mide Küçültme Ameliyatının Riskleri Ve Zararları
Sonraki Kadın Ve Erkek Obezitesinde 6 Fark