Tatlısız Yapamayanlara Danimarkalı Bilim İnsanlarından İyi Haber


Hormonal genlerden FGF21’in bir varyasyonuna sahip, tatlıya düşkün kişilerin vücudunda daha az yağ bulunuyor

Tatlı sevenler, çikolata yemeden duramayanlar için güzel haber Danimarka’dan geldi. Kopenhag Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, hormonal genlerden FGF21’in bir varyasyonuna sahip, tatlıya düşkün kişilerin vücudunda daha az yağ olduğu sonucuna ulaşıldı.

İngiltere Biobank’ta verileri kayıtlı 450 bin kişinin kan örnekleri, beslenme biçimi ile genetik bilgilerinin incelendiği, Cell Reports dergisinde yayımlanan araştırmayı yürütenlerden Profesör Niels Grarup, keşfettikleri şeyin daha fazla şeker tüketen kişilerin vücudunda daha fazla yağ olması gerektiği kanısıyla çeliştiğini söyledi.

Obezite ve diyabet hastalıklarının tedavisi için ilaç geliştirilmesine katkı sağlayacak

Tek bir gen varyasyonu üzerinde çalıştıklarını dile getiren Grarup, aynı genin bedenin diğer organlarıyla arasındaki ilişkiyi tespit etmeye çalıştıklarını belirtti. Avrupa nüfusunun yaklaşık yüzde 20’sinin bu gen varyasyonunu taşıdığına dikkati çeken Grarup, araştırmanın bu kadar çok kişiyi kapsaması nedeniyle varılan sonuçların önemli olduğunu vurguladı.

Grarup, çalışmalarının obezite ve diyabet hastalıklarının tedavisi için ilaç geliştirilmesine katkı sağlamasını beklediklerini kaydetti.

Araştırmacılar, aynı gen varyasyonunun yüksek tansiyon ve bel çevresinde daha fazla yağ birikmesiyle de bağlantılı olduğunu belirledi.

OKU:   Ekmek mi, Şeker mi Daha Zararlı?
Önceki Dr. Nowzaradan Diyeti
Sonraki Folik Asit Nedir? Folat Ne İşe Yarar? Folik Asit Kilo Aldırır mı?