Tam Yağlı Süt, Light Süte Karşı!


Diyet meraklılarının içmekten çekindikleri tam yağlı sütün yerini günümüzde azaltılmış yağ oranlarıyla light sütler almış bulunuyor. Oysa beslenme uzmanları, sağlıklı bir vücut için arada bir de olsa tam yağlı süt içmek gerektiğini savunuyor. Uzmanlara göre aslında her gün sadece bir bardak tam yağlı süt içmek kilo almaya neden olmuyor. Ancak kilo alma kaygısı taşıyan kişilerin gün aşırı olmak kaydıyla sadece bir bardak tam yağlı süt içerek hem astım hastalığına karşı önlem almış olacaklarını, hem de bir yandan vücudun günlük kalsiyum ihtiyacını büyük oranda karşılayacaklarını söylüyor.

Avustralya’daki Monash Üniversitesi araştırmacılarının Dr. Rosalie Woods yönetiminde yaptıkları ve Avustralyalı gençlerin diyet ürün tüketiminin sağlıkları üzerinde yarattığı risk faktörlerini inceledikleri geniş çaplı bir araştırmaya göre, tam yağlı süt içenlerin, az yağlı süt içen kişilere kıyasla çok daha az oranda astıma yakalandıkları ve daha az sağlık sorunuyla karlılaştıkları saptandı. Haziran 2009’da başlayan ve Mayıs 2012’de sonuçlanan araştırmaya katılan gönüllü denek sayısı ise 1600 genç. 25 temel besin maddesi ve 120 yiyecek türü üzerinde durulan araştırmada, her gün bir bardak tam yağlı süt içen katılımcıların astıma yakalanma yüzdelerinin diğer light sütleri içen katılımcılara kıyasla % 43 daha az olduğu belirlendi.

Dr. Woods, astıma yakalanma riskini % 17 – 18 oranda düşüren diğer yiyecek maddelerinin ise elma, armut ve yeşil sebzeler olduğunu söyledi. Dr. Woods ayrıca, son dönem trendlerinden soya sütü ve ricotta peyniri yiyen kişilerin astıma yakalanma risklerinin ise sıradan süt ve peynir türlerini tüketenlere kıyasla iki kat daha fazla olduğunu belirtti.

OKU:   Medya Hastalar Üzerinde Ne Kadar Etkili?
Önceki Jessica Pancheri, 1.5 Yılda Başardı
Sonraki Kolon Kanserine Karşı Kalsiyum Diyeti