Obezite Hastası Melek Yiğit, Zayıflamak İsterken Hayatını Kaybetti


Antalya’da 18 yaşında 177 kiloya ulaşan ve obezite ameliyatı sonrası 8 yıldır yatağa bağımlı olan 26 yaşındaki Melek Yiğit, 40 gündür kaldığı yoğun bakımda hayatını kaybetti.

Hastaneden alınan genç kızın cenazesi Uncalı Mezarlığı morguna kaldırıldı. Anne Senem Yıldız, al ve duvak konulan kızının tabutuna sarılarak, “Annem kurban olurum, sen kalk ben girerim kara topraklara, annem ben dayanamıyorum, kızım gelinliklerini giymiş bugün onun düğünüdür” diyerek gözyaşları döktü.

Kızının kilo sorunu nedeniyle gittikleri hastanede mide küçültme ameliyatı olduğunu dile getiren, anne Senem Yıldız, “Ameliyatın ardından üçüncü günde drenlerden kaçak olmuş, meğer dikişler kopmuş. O yetmiyor gibi hemen acil ameliyata alındı. Komple mideyi alıp, yemek borusunu kalın bağırsağa bağlamışlar. O esnada hasta yemek yiyemediği için bir vitamin verilmesi gerekiyormuş. Bu 3 doktor mecburi olan bu ilacı bir gün dahi olsa vermemişler. İlacın değeri 1 milyon. Kızım 1 milyon için öldü. O ilaç verilseydi, benim kızımın hiçbir şeyi olamayacaktı. Bize söylemeden biz mide küçültme sandık, meğerse mide by pası yapmış” dedi.

Bu durumu mahkeme sürecinde öğrendiklerinin altını çizen Senem Yıldız, “Kızımı götürdük. Endoskopi yapıldı, doğru çıktı. Kızımın midesi komple alınınca, yeme içme olmayınca enfeksiyon türedi. Kızım 2 yılı bitkisel hayatta olmak üzere, toplam 8 yıl yatağa bağımlıydı. Yaklaşık 40 günden bu yana yoğun bakıma düştü. Enfeksiyonu durduramadık. Dün saat 15.30’da kızım hayatını kaybetti” ifadelerine yer verdi.

Kızının gelinliğinin kefeni olduğunu kaydeden Yıldız, “Kızımın gelinliği kefeni oldu. Şimdi o doktorlar gelsin kızımı kaldırsınlar nasıl kaldıracaklarsa. 1 milyonluk ilaç için kızım hayallerinden oldu. ‘Anne çeyizlerimi dağıtma ben ayağa kalkacağım, bir şey yapma’ diyordu. Kızım şimdi kara toprakların oldu. Adalet gerçek adaletse, 3 doktorunda öyle bir cezasını verecek ki, kızımın ahı yerde kalmasın. Ben önce Allah’ımın sonra devletimin adaletine güveniyorum. Başka bir şey istemiyorum. Kızım şimdi gelinliğini giyip çıkacak. Kimse bu işkenceyi görmesin. Bu benim kızımın hayatı ibret olsun. Keşke kızım kilolu kalaydı kara topraklara gitmeyeydi. 26 yaşındaki kızımı kara topraklara koydum” dedi.

Genç kızın cenazesi işlemlerin ardından Kurşunlu Mezarlığında toprağa verildi.

İHA

OKU:   Türk Kadını Avrupa'nın En Şişmanı!

Ne Olmuştu?

Antalya’da 6 yıl önce obezite ameliyatı geçiren Melek Yiğit, bir daha ayağa kalkamadı. Melet Yiğit, 165 kiloya ulaşınca 23 Şubat 2011’de Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi’nde obezite ameliyatı oldu. Ailesinin iddiasına göre ameliyat sonrası ilaçları düzenli verilemediği için beyninde hasar oluştu. Ayağa kalkamadan taburcu edilen Melek Yiğit’e, yüzde 99 engelli raporu verildi. Annesiyle birlikte bir apartman dairesinde yatağa bağımlı yaşayan Melek Yiğit, herkes gibi ayağa kalkıp yürümek istediğini söyledi. Kızının ameliyat sonrasındaki tedavileri için evini ve arsalarını sattığını belirten anne Senem Yıldız, “Sağlık Bakanı’na çağrıda bulunuyorum. Yalvarıyorum kızıma yardım etsin” dedi. Ameliyatı yapan doktorlarla ilgili açılan dava da Antalya 28’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor. 3. 4. 2016

Önceki Medya Hastalar Üzerinde Ne Kadar Etkili?
Sonraki Kilo Kaybettiğinizde Vücut Yağına Gerçekte Ne Oluyor?