Kilo Kaybettiğinizde Vücut Yağına Gerçekte Ne Oluyor?


Toplumda ciddi oranda kilo verme takıntısı bulunuyor. Yapılan bir çalışmayla kilo verildiğinde yakılan yağa ne olduğu tespit edildi. UNSW Science bünyesindeki bir ekip tarafından yürütülen araştırmada, kilo verildiğinde yağ kütlesine tam olarak ne olduğu hesaplandı. Yapılan hesaplamalarda doktorların ve önde gelen diyet uzmanlarının tüm teorilerinin yanlış olduğu ortaya çıktı. Kilo verildiğinde kayıp kütle ısıya ya da enerjiye dönüşmüyor. Aslında tüm olan kilonun nefese dönüşmesi.

British MedicalJournal’da yayınlanan sonuçlara göre, 22 kilo (10 kg) yağ, nefes alırken ekshale edilen 18.5 pound (8.4 kg) karbondioksite ve 3.5 kg (1.6 kg) suya dönüşüyor. Sonra idrar, gözyaşı, ter ve diğer vücut sıvıları yoluyla atılıyor. Fizikçi ve TV sunucusu olan RubenMeerman, “Doğru yanıt, kütlenin çoğunun karbon dioksit olarak dışarı atıldığı” dedi.

Meerman önce 33 kilo yağını (15 kg) düşürdüğünde kilo kaybı biyokimyasına ilgi duydu.Ancak doktorlara bu ağırlığın nereye gittiğini sorduğunda, kimsenin bunu söyleyemediğini gördü. 150 doktor, diyetisyen ve kişisel eğitimciyi araştırmasının ardından, yarısından fazlasının yağın ısıya veya enerjiye dönüştürüldüğünü düşündüğünü keşfetti. Fakat bir fizikçi olan, Meerman bunun Kütlenin Korunması Yasasını ihlal ettiğini biliyordu.

ScienceAlert.com

OKU:   Probiyotikler Zayıflamaya Yardımcı
Önceki Obezite Hastası Melek Yiğit, Zayıflamak İsterken Hayatını Kaybetti
Sonraki Ekmek mi, Şeker mi Daha Zararlı?