Çözüm Ameliyatta Değil, Dengeli Beslenmede


ABD’de zayıflamak uğruna bıçak altına yatan kişilerin sayısında her geçen gün bir artış olduğu açıklandı. Dengeli beslenme ve düzenli diyet yapmaktan hoşlanmayan ve çok kısa sürede hayal ettiği vücut şekline erişmek isteyenlerin başvurduğu bu tıbbi müdahaleler, cesaret gerektiren ciddi ameliyatlar olarak biliniyor. Ameliyat sonuçları her zaman istenildiği gibi olmayabiliyor ya da ameliyat sonrası yaşanan ameliyata bağlı komplikasyonlar kişileri canlarından bezdiriyor. ABD’de, zayıflamak hayalleriyle bıçak altına yatanların sayısı 1998 – 1999 yılları arasında 25.000 kişi olarak açıklanırken, bu rakam 2001 yılında 45.000 kişiye çıktı. 2002 yılı bitimine kadar bu tip ameliyatları geçirecek olan insanların sayısı ise 75.000 kişi olarak açıklandı.

Amerikan Bariatrik Cerrahi Vakfı Başkanı Dr. Kenneth Jones, zayıflatma ameliyatları olmak için derneklerine başvuran insanların sayısında son üç, dört yılda büyük bir artış olduğunu kaydetti. Dr. Jones, zayıflatma ameliyatlarının % 1’inin ölümle sonuçlandığını da hatırlattı. ABD’de 1991 – 2000 yılları arasındaki obezite hastası yetişkin sayısının % 61 oranında arttığını ve 38.8 milyon kişiye ulaştığını belirten uzmanlar, bu rakamın ülkedeki toplam yetişkin nüfusun % 20’sini teşkil ettiğini belirtti.

Ameliyata nasıl karar veriliyor?

Bir kişinin obezite hastası olup olmadığı, vücut kütle indeksi ölçülerek, boy uzunluğu ve kilo arasındaki denge belirlendikten sonra ortaya çıkıyor. Eğer bu ölçümler sonucunda 30 ya da daha fazla bir rakam elde edilirse, bu kişi “obezite hastası” olarak kabul ediliyor.

Cerrahlara göre, ameliyat edilmesi gereken kişilerin, sadece her çözüm yolunu denemiş ve başarılı olamamış ileri seviyedeki obezite hastaları olmaları gerekiyor. Bu kişiler, vücut kütle indeksleri 40 ve üzerindeki kişiler olarak gösteriliyor. ABD’de yayınlanan tıp dergisi Health Care Strategic Management’ta yayınlanan habere göre, ABD’de şu anda 13 milyon – 16 milyon kadar insan, 40 ve üzeri vücut kütle indeksine sahip kişiler kategorisinde yer alıyor.

OKU:   Prof. Canan Karatay: Kırmızı Eti İstediğiniz Kadar Tüketin
Önceki Diyet Kişiye Özel Olmalı
Sonraki ABD Şişmanlıkla Savaşıyor