ABD Şişmanlıkla Savaşıyor


ABD’nin önde gelen araştırma şirketlerinden AARP’nin yayınladığı son rapora göre Amerikan halkı eski yıllara oranla daha uzun yaşayan, daha az sigara içen bir toplum oldu ve ülkede daha az sayıda insanın kalıtımsal hastalıklar sonucu hayatını kaybettiği belirlendi. Günümüz Amerikan halkının sağlık konusunda kaydettiği aşamaların araştırıldığı geniş kapsamlı çalışmada, kayıtlara geçen tüm bu olumlu ilerlemenin yanında, halkın gün geçtikçe daha da şişmanladığı saptandı. 2016 yılındaki obezite hastası insan sayısının, 1982 ve 1999 yılları arasındaki obez kitlenin tam üç katına ulaştığı görüldü. İşte bu rapordan bazı önemli notlar;

Amerikalıların günümüzdeki yaşam süresi 1900 yılındaki yaşam sürelerine göre 30 yıl daha uzadı.

50’li yaşlarda dahi sağlıklı bir yaşam süren Amerikalılar, bunu eski dönemlere göre daha az sigara içmelerine, daha sık sağlık kontrolüne gitmelerine, daha fazla ve daha düzenli egzersiz yapmalarına ve diyet kontrolünde yaşamalarına borçlular.

Sağlığın önemini her geçen gün daha da iyi kavrayan Amerikan halkı, sağlık sigortası yaptırmaya büyük önem gösteriyor.

Her 5 Amerikalı’dan 1 tanesi, fiziksel engelli bir kişiye günlük aktivitelerinde yardımcı oluyor ve bunu ortalama 5 yıl sürdürüyor.

Her 10 Amerikalı’dan 5’i, gelirlerinin % 15 – % 20’sini sağlık sorunları için harcıyor.

Her 10 Amerikalı’dan 6’sı sağlıksız besleniyor ve düzenli olarak spor yapmıyor.

Amerikan halkının fast food mutfağına olan düşkünlüğü, obeziteye karşı savaşta hızlı bir ilerleme elde edilmesini engelliyor. Ülkede, 2016 yılındaki obezite hastası insan sayısının, 1982 ve 1999 yılları arasındaki obez kitlenin tam üç katına ulaştığı belirlendi.

Düzenli olarak diyet yapan Amerikalıların % 70’i bunu bir yaşam biçimine dönüştürmeyi başarırken, % 30’u 50’li yaşlardan sonra diyet yapmayı kesiyor.

OKU:   Koklamak Bile Kilo Aldırıyormuş!
Önceki Çözüm Ameliyatta Değil, Dengeli Beslenmede
Sonraki Erkeklere Özel "Kas Yapıcı Diyet"