Hareket Et, Karlı Çık


Hareketli bir hayat yaşamanın, düzenli egzersiz yapmanın, sadece sağlıklı ve zinde bir vücut elde etmeye yaramadığı, aynı zamanda kanser riskini de azalttığı açıklandı. West Texas A&M; University ve Cooper Institute of Dallas’ın ortak olarak gerçekleştirdiği araştırmada yaşları 30 ile 87 arasında değişen 25,892 erkek katılımcı yer aldı. 10 yıl süresince gözlenen katılımcılardan 133’ünün bu süre içerisinde kanserden hayatını kaybettiği belirlenirken, 202’sinin ise sigara ve farklı kanser türleri sonucunda hayatlarını kaybettiği saptandı. West Texas A&M; University’den Chong Do Lee, Cooper Institute of Dallas’tan ise Steven N. Blair’in başkanlık yaptığı araştırma, katılımcılar arasında düzenli ve yoğun olarak haftanın 7 günü fitness yapanların kanser riskine yakalanma olasılığının diğer katılımcılara göre % 55 oranında azaldığını ortaya çıkardı.

Haftada 3 ya da 4 kez fitness yapan kişilerin kanser riskine yakalanma olasılığının ise % 38 oranında azaldığı belirlendi. Orta seviyete fit bir vücuda sahip olmak için haftada 3 ila 5 gün kadar, 20 – 40 dakika tempolu bir şekilde koşmak gerektiğini söyleyen Chong Do Lee ve Steven N. Blair, üst seviyede fit bir vücut sahibi olmak için ise haftanın 7 günü 40 – 60 dakika tempolu bir şekilde koşmak ve aletli jimnastik yapmanın yeterli olacağını belirtiyor.

Bu araştırmada ayrıca, üst seviyede fit bir vücuda sahip olan erkeklerde sigaraya bağlı olarak ortaya çıkmayan kanser türlerinin, kolon kanseri ve prostat kanserinin % 46, orta seviyede fit bir vücuda sahip olan erkeklerde ise % 34 oranında azaldığı kayıtlara geçti.

Yapılan düzenli egzersiz çalışmaları sırasında nefesi en doğru şekilde kullanmanın da öğrenildiğini belirten araştırmacılar, bu sayede akciğerlerin kansere yol açan kimyasalları vücut dışına attığını da belirledi. Daha çok sigara içmek yoluyla akciğerlere yerleşen bu kimyasallar, zamanla akciğer kanserinin oluşmasını sağlıyor. Ancak düzenli egzersiz yapmak, vücudun savunma sistemini devamlı olarak tetikte tutarak tümörlerin ilerleyerek şekil almasını engelliyor.

OKU:   Dans Ederek Forma Girin
Önceki Diyet Ve Sporla İle 2 Yılda 42 Kilo Verdi
Sonraki Lenfatik Dolaşım Nedir?