Egzersiz Yaşam Kalitesini Arttırıyor


Dr. Alpaslan Gençay, “egzersiz yaşamı uzatmasa da kalitesini arttırır” dedi.

Bireylerin 30 yaşından itibaren her 10 yılda yüzde 10 oranında fiziksel aktivitelerini kaybedecekleri bildirildi.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu araştırma görevlisi Dr. Alpaslan Gençay, yaşlanmayı, insan yaşamı boyunca vücut yapısının derece değişime uğradığı normal bir biyolojik süreç olarak tanımladı. 30 yaşlarında başlayan fizyolojik fonksiyonlardaki gerilemenin 55-60 yaşlarında daha fazla belirginleştiğini anlatan Gençay, “Ama fizyolojiksel yaşlanma, aynı yaş katmanındaki bireylerde aynı oranda oluşmaz” dedi.

Her insanın 30 yaşından sonra her 10 yılda yüzde 10 oranında fiziksel yeteneklerini kaybettiğini ifade eden Gençay, “Spor yapanlarda ise bu oran yüzde 3-5 dolayındadır. 90 yaşındaki bir yaşlı birey spor yaparak kaslarını güçlendirebilir, hayatı daha kolaylaştırabilir” diye konuştu.

Biyolojik ve kronolojik yaş

‘Biyolojik ve kronolojik yaş vardır. Biyolojik yaş, biyolojik ve fizyolojik oluşumların zamanla bozulma değişimine, kronolojik yaş ise elementlerin takvimsel zamanına odaklanır” diyen Gençay, şöyle devam etti:

“70 yaşındaki bireyin, biyolojik yaşı 45 olabilir. Bunun temelinde fiziksel zindelik ve sağlık yer alır. Biyolojik yaş, iyi dizayn edilmiş egzersiz programlarına katılım ile geriletilebilir. Egzersiz sayesinde kalp ve akciğer fonksiyonları gelişir. Egzersizin yaşamı uzatması ile ilgili açık kanıtlar yok. Fakat ileri yaşlardaki yaşamın kalitesini artırır. Yaşlanmayla birlikte, egzersiz aktivitelerinde, yaşlanma sürecinde kişinin performansındaki azalma oranına göre ayarlama yapılmalı.”

Egzersiz önerileri

Yaşlıların egzersizinde eklemlere düşük etki yapan aktiviteleri seçmesi gerektiğini bildiren Gençay, şu önerilerde bulundu:

  • Aktiviteler yürüyüş, sabit bisiklet, yüzme ve merdiven çıkmayı içermeli.
  • Aktivite ihtiyaçları ulaşılabilir, uygun ve katılmaktan hoşlandıkları aktiviteler olmalı.
  • Egzersiz programının süresi kısa periyotlarla başlamalı ve derece derece uzatılmalı.
  • Yaşlılar egzersizle ilgili sakatlıklara daha fazla meyilli olduğu için, egzersiz programının yoğunluğuna çok düşük seviyede başlanmalı.
  • Egzersiz yoğunluğu kardiyovasküler, pulmoner, ve iskelet-kas sistemini aşırı yüklenmelerden koruyacak yeterli yüklenmede olmalı.
  • Egzersiz programlarının sıklığı haftada 3-5 gün arasında olmalı.
  • Gelişme, yaşlı bireylerde, temkinli ve derece derece oluşur.
  • Yaşlılar yüksek yoğunluktaki egzersizlerden önce uzun bir uyum periyoduna ihtiyaç duyarlar.
  • Egzersizin yoğunluğunu artırmaktansa, süresini artırmak, sakatlanma ve genel sağlık koruması için daha güvenlidir.

OKU:   Yeni Araştırma: Egzersiz Yapmak Yüksek Kan Basıncını Düşürmede İlaçlar Kadar Etkili
Önceki Az Yağlı Gıdalar Çıktı, Şişmanlık Arttı!
Sonraki Tahıl Gevreği, Çikolatalı Bisküvi Kadar Sağlıksız