GAPS Diyeti Nedir?


İkinci beyin olarak nitelendirilen bağırsaklardaki sorunlar, metabolik rahatsızlıklardan psikolojik hastalıklara kadar etki gösteriyor. Peki bu sistemi nasıl koruyabiliriz?

Toksinleri Engelliyor

GAPS diyeti olarak bilinen diyetin ise sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlıyor.

Sızıntılı bağırsak sendromu yani ‘bağırsaklardaki en önemli sindirim sorunu, “leaky gut syndrome” yani sızıntılı bağırsak sendromudur. Bu tabloda, ince bağırsak duvarında hasar ve geçirgenlik görülmektedir. Toksinler, sindirilmeyen besinler, ağır metaller ve böcek ilacı gibi kimyasallar bağırsak çeperinden kana geçmektedir. Bunu engellemek üzere yapılan beslenme programı da GAPS diyeti olarak adlandırılır. Aksi halde toksinler ve kimyasallar bağırsak duvarını aşarak, kan dolaşımına geçip vücuda saldırmaktadır.

Bağırsak Florasını Korur

Bağırsak sağlığı psikolojiyi de etkileyebiliyor, Bu denklemi sağlamak için de beslenmeye dikkat edilmesi gerekir. Bağırsak florasını koruyarak sindirim sisteminin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olan GAPS diyeti, ruh ve beden uyumunu tamamlayan en önemli beslenme şekillerinden biridir. Bu diyet ile kişi hem sağlıklı bağırsaklara, hem de ruhsal açıdan huzurlu bir yaşama kavuşabilir.

Bağırsak sağlığı için ilk ve en temel nokta, bağırsak florasının bakteri dengesini sağlamaktır. Düzenli çalışan bir bağırsakta probiyotik adı verilen faydalı bakterilerin oranının yüksek, hastalık yapıcı patojen bakterilerin ve mantarların oranının düşük olması gerekir.

GAPS hastalarında ise patojenik flora oranı yüksekken, bağırsak florası anormalliği bulunmaktadır. Bağırsağın hasarlı olma durumunu ifade eden bu tablo nedeniyle, GAPS beslenmesinde probiyotik sağlayan fermente gıdalarla hazır probiyotikler büyük önem taşımaktadır. Bu diyet ile bağırsak florası korunarak, sindirim sisteminin sağlıklı çalışması amaçlanmaktadır.’

Anksiyete, otizm, şizofreni, epilepsi, depresyon, bipolar ve obsesifkompulsif bozukluk, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu (DEHB) gibi rahatsızlıkların varlığında da GAPS diyeti destekleyici olarak uygulanabilir. Ayrıca akne, alerji, anemi, demir eksikliği, bellek problemleri, çolyak, gluten intoleransına bağlı bozukluklar, diyabet, egzama, eklem ağrıları, MS, migren, Parkinson, romatoidartrit, sedef ile sistit durumunda ise bu beslenme protokolü sayesinde şikayetler en aza indirilmekte hatta ilaca bağımlılık ortadan kalkabilmektedir.

OKU:   Selülit Diyeti

Bağırsak Florasına Zarar Veren Etkenlerden Uzak Durun

Bağırsak florasına zarar veren etkenlerden uzak durulması gerekir. Kullanılan antibiyotikler bağırsak florasına önemli zararlar verir ve buradaki faydalı bakterileri öldürür. Antibiyotikler, bağırsak florasını doğrudan sıfırlamaktadır. Ağrı kesici, steroid, doğum kontrol hapları, uyku ilaçları, antidepresan ve antiasit içeren birçok ilacın bilinçsiz kullanımı da bağırsak florasını olumsuz etkiler. İşlenmiş şekerli ve karbonhidratlı gıdalarla birlikte yanlış beslenme alışkanlıkları da bağırsağa büyük zarar vermektedir. Son olarak da viral ve bakteriyel enfeksiyonlar ile kişinin yönetemediği fiziksel veya psikolojik baskılar bağırsak florası için uygun değildir.

GAPS Diyeti için 9 Önemli Besin

Bu programa başlamak için mutlaka bu konuda uzman bir beslenme uzmanına danışılmalı ve sorunun kaynağına göre uygun bir tedavi planlaması yapılmalıdır. GAPS diyeti için 9 önemli besin şöyledir, kemik suyu, ev yapımı yoğurt, ev yapımı turşu, hindistan cevizi yağı, avokado, tatlı patates, balkabağı, kırmızı pancar, yer elması.

Bütün Sağlığı Onarıyor

GAPS diyetinin temel taşları olan “probiyotik” gıdaların fermentasyon işleminden sorumludur. Sistemi uygulayanlar çok özel besleniyor. İlikli kemik suyu, fermete lahana turşusu ev yapımı yoğurt, kefir gibi fermente gıdalar bu programda ağırlık kazanıyor. Bağırsak florasında iyi bakteriler çoğaldıkça açlık duygusu ortadan kalkıyor. Ve bilinçli olarak sağlıklı besinleri seçmemizi sağlıyor. Özetle, bu diyette bize kilo verdiren aslında faydalı mikroplar. Zayıflatıyor, kendini daha iyi hissediyorsun ve en önemlisi GAPS diyeti bütün sağlığı onarıyor.

Bağırsak Florasını Korumak

GAPS diyetinin felsefesi ve nasıl uygulandığına bakalım:

Gaps diyetinin amacı, bağırsak florasını korumak ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlamak. Toksinler, ağır metaller ve sindirilemeyen besinler bağırsak çeperinden kana geçebilmekte. Gaps diyetinin ilk basamağı bağırsak astarını onararak bağırsakları ve sindirimi güçlendirmek. Bu diyet sayesinde bağırsak astarı onarılır, vücuttaki fazla kilolar atılır, vücut dengesi korunur ve ruhsal acından da kişinin kendini iyi hissetmesi sağlanır. Bu sistemde probiyotik sağlayan fermente gıdalar ve probiyotikler büyük önem taşır. Dolayısıyla gıdaların tüketimini çoğaltmak ve diyetisyen tarafından oluşturulan beslenme programını uygulamaktır.

OKU:   Canan Karatay'dan Uyarılar: Ekmek Yeme, Lahmacun Ye!

Bağırsaklar İkinci Beyin

Bu diyeti uygulayanlar ayda 6 veya 8 kilo verebilir. Bu yöntem sayesinde geliştirilmiş sindirim sistemindeki yararlı bakterilerin sayısı önemli ölçüde artar. Yemeğin parçalanmasına ve besin maddelerinin emilimine yardımcı olan yararlı mikroplar (probiyotikler) sadece bunu yapmakla kalmıyor aynı zamanda gaz, şişkinlik, kabızlık ve ishal gibi yaygın sindirim sorunlarını gidermede yardımcı oluyorlar. Vücudun beyinden sonra gelen en önemli organı bağırsakta görülen sorunlar, metabolik hastalıklardan psikolojik rahatsızlıklara kadar birçok nedene bağlı olabiliyor. Dolayısıyla GAPS ruhsal acından da kişinin kendini iyi hissetmesine neden oluyor.

Her Yaşa Göre Diyet

Adeta “ikinci beyin” olan bağırsaklar öyle bir akıla sahip ki, bu diyet sadece daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olmakla kalmıyor. Bağırsaklardaki probiyotikleri çoğaltan beslenme tarzı aç olduğunuzu size hissettiren hormonları azaltabiliyor. Ve tokluk hormonunu da arttırabiliyor. Bedene bir çok mikroorganizma yayılıyor. Bu mikropların bağışıklık sistemine ve genel sağlığa olan etkisini oldukça ciddiye almak gerekir. İşte GAPS diyeti ile sindirim sisteminde denge kurulmuş oluyor. Beyin ve bağırsak arasındaki ilişki de sağlıklı bir şekilde yeniden kurulmuş oluyor.

Fermente Lahana Turşusu Faydalı Bakteri Deposu

Bağırsak mikrobiyotasının onarımı, mutfaktan fermente yiyecekleri eksik etmemekten geçiyor. Probiyotik takviyesi olarak lahana turşusu özellikle öneriliyor.

Lahana Turşusu Tarifi:

  • 1 orta boy lahana
  • 1 adet mor lahana
  • 2 adet havuç
  • 2 yemek kaşığı kaya tuzu

Yapılışı:

2 ayrı renkteki lahanalar çok ince olacak şekilde doğranır. 2 yemek kaşığı kaya tuzu ile lahananın suyu çıkıncaya kadar uzun bir süre ovulur. Havuçlar da doğranır ve ilave edilir. Karışım cam bir kavanoza dökülür ve su eklenir Üstünün suyla iyice kaplanması çok önemli. Lahanaları iyice bastırmak için gerekirse ağırlık kullanılabilir. Kavanozun üzerinin bir tülbentle kapatılıp oda sıcaklığında 5-7 gün kalması gerekir. Fakat serin bir yerdeyse 2 hafta bekletilmelidir. Bu arada sebzeler fermantasyon sürecinde şişeceğinden, yerleştirme esnasında kavanozun üst kısmında 2,5 cm boşluk bırakılmalıdır.

Önceki Şahan Gökbakar 5 Ayda 28 Kilo Verdi
Sonraki Acı, Tatlı ve Baharatlı Sevenlerin Karakterleri Farklıymış