Çubuk Turşusu Guiness Rekoruna Koşuyor!


Çubuk turşusunun namını tüm dünyaya duyurmaya karar veren Çubuk Belediyesi, 13. Uluslararası Kültür ve Turşu Festivali öncesinde Guinness Rekorlar Kitabı’na aday oldu. Patentli Çubuk turşusu için rekor bir deneme gerçekleştirildi ve bir buçuk tonluk özel bir kavanoza Çubuk turşusu kuruldu.

Çubukabad Parkı’nda düzenlenen rekor denemesi etkinliğine Çubuk Belediye Başkanı Dr. Tuncay Acehan’ın yanı sıra Yemek Uzmanı Sahrap Soysal, Dr. Mehmet Ender Saraç ve birçok misafir katıldı.

Bir buçuk tonluk özel kavanozda hazırlanan turşu, 13 Eylül’de Guinness Türkiye Hakemi tarafından tescillenerek tüm dünyaya duyurulacak. Hazırlanan turşu 13-16 Eylül tarihlerinde 13. Uluslararası Çubuk Kültür ve Turşu Festivali’nde misafirlere ikram edilecek.

ÇUBUK’A YENİ PAZAR ALANI VE METRO HATTI GELİYOR

Etkinlik açılışında konuşan Çubuk Belediye Başkanı Dr. Tuncay Acehan, Çubuk ilçesinin güzelliklerine değinerek Çubuk’un özellikle hafta sonu büyükşehirlerin kalabalığından kaçmak isteyenlerin uğrak noktası olduğunu vurguladı. Özellikle meşhur çubuk turşusunun ve yöresel ürünlerin Ankaralıların vazgeçilmezi olduğunu söyleyen Acehan, yoğun taleplere cevap verebilmek adına mevcut pazar alanını yenileme çalışmalarına başladıklarını belirterek, “Eylül ayı sonunda bitirilecek olan kapalı pazar alanımız bundan sonra uzunca yıllar Çubuk’umuzun hizmetinde olacak. Eski Pazar alanına Büyükşehir Belediyesi tarafından aile yaşam merkezi ve iş merkezi yapılacak” dedi.

Dr. Acehan, “Ankara Keçiören’den üniversite içerisine metro hattı bağlanacak. Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın 2 yıl içerisinde bu projeyi bitirmesi bekleniyor. Metronun devamında yapılacak olan hafif raylı sistem ilçemize ulaşımı oldukça kolaylaştıracak. Ortalama 5-7 yıl arası bir sürede Çubuk’un önü açılmış olacak” diyerek yeni yapılacak olan metro hattının müjdesini de verdi.

ULUSLARARASI ÇUBUK KÜLTÜR VE TURŞU FESTİVALİ 13-16 EYLÜL’DE

Geleneksel Kültür ve Turşu Festivali’nin önceki yıllardan farklı olacağını vurgulayan Başkan Acehan, bu yıl festival için yapılmış olan yeniliklerden bahsederek, “Her yıl yüz binlerce vatandaşımızın geldiği festivalde gördük ki stant alanları ve piknik alanları yetersiz kalıyor. Bu yıl alanlarımızı düzenleyip genişlettik. Çubuklu üreticilerin ellerinden çıkan yöresel ürünlerimizin yer alacağı satış stantlarımızın sayısını 300’ün üzerine çıkardık. Hem ilçe ekonomimize hem ülke ekonomimize destek olacağız.

OKU:   Ajanda

Halkımızın ve esnafımızın büyük bir sabır ile beklediği festivalde, kültür sokağını genişleterek içeriğini zenginleştirdik.  Yine önceki yıllardan farklı olarak bu yıl festival alanında iki sahne kuracağız. Küçük sahnede yerel sanatçılarımıza bolca yer verirken, ana sahnede Türkiye’nin önde gelen isimlerini Çubuklular ile buluşturacağız. Ayrıca yine uluslararası halk oyunları gösterileri de bizimle birlikte olacak.

Guinness Rekorlar Kitabı için rekor denemesi yapacağımız 1 buçuk tonluk turşu kavanozumuz festival sonrasında Çubukabad Parkı’nda daimi olarak sergilenecek” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Yemek Uzmanı Sahrap Soysal, Dr. Mehmet Ender Saraç ve misafirler ile birlikte Guinness Rekorlar Kitabı için hazırlanacak olan bir buçuk tonluk turşunun kurulumu gerçekleştirildi. Etkinlik Elif Buse Doğan konseri ile devam etti.

Önceki Şeker Tüketince Vücutta Bakın Neler Oluyor
Sonraki Trans Yağlar Kanser Riskini Arttırıyor